Наука

Клітини носової перегородки допомогли вилікувати остеоартрит

Учені продемонстрували, як штучна тканина носового хряща може не тільки допомогти зміцнити пошкоджені суглоби, але і протистояти запаленню при важкому остеоартриті.

Остеоартроз може привести до повного руйнування суглоба, і навіть вчасно розпочате лікування не завжди допомагає. Вчені показали, що штучний хрящ, синтезований на основі клітин носової перегородки, може зупинити прогресування цієї хвороби

Пошкодженому хрящу може знадобитися багато часу для відновлення, але ще в 2014 році вчені запустили багатообіцяючий експеримент, в якому створили трансплантати з клітин носової перегородки і розмістили їх в пошкоджених колінних суглобах.

Спочатку автори видалили клітини хряща і помістили їх на біосумісний каркас. При колонізації каркаса зростаючі клітини сформували трансплантат, який потім був успішно використаний для заміни пошкодженого суглобового хряща в коліні. Виявилося, що така конструкція здатна витримувати високе механічне навантаження. Але використання технології для лікування пошкоджених остеоартрозом суглобів є абсолютно інша проблема.

Хронічне запалення відрізняє остеоартроз від інших дефектів або травм хрящової тканини, тому вчені не знали, як трансплантати будуть функціонувати в цьому ворожому середовищі. Вчені почали з того, що піддавали штучний хрящ впливу запальних факторів в лабораторних моделях остеоартрозу і у тварин. Серед таких факторів було тестування здатності тканини переносити як механічну напругу, так і запалення. Дослідники випробовували хрящ в колінних суглобах овець на остеоартроз, і результати виявилися обнадійливими.

Вчені виявили, що спроєктований хрящ не тільки добре функціонував в середовищі з великою кількістю запальних чинників, а й активно нейтралізував деякі запальні реакції. Після цього вчені почали розбиратися в механізмах цього процесу і знайшли йому раціональне пояснення, пов’язане з унікальною пластичністю і регенеративними здібностями клітин носової перегородки.

Стаття про це опублікована в журналі Science Translational Medicine.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button