Різне

Коли з’явився перший лікарняний лист і хто його придумав?

3 лютого 1779, в небагатій німецькій родині Хольц народився син, якого назвали Герольдом. Сім’я була велика, діточок вистачало, і часто, коли мати йшла з дому у своїх справах, Герольд возився з братчиками і сестричками. Володіючи з дитинства природною спостережливістю, Герольд постійно помічав, як можна заспокоїти малюка, що плаче. Напевно, саме ця обставина і відіграла головну роль у виборі професії – Герольд став педіатром.

Сказати, що дуже відомим, – не скажеш, таких, як він були якщо й не мільйони, то, принаймні, тисячі. Жив в американському місті Бостоні, одружився, виховував власних дітей. І, напевно, так би й залишився невідомим, якби одного разу до нього не завітала одна його давня знайома пацієнтка, яку він пам’ятав ще дитиною, з хворим синочком.

Серце його не камінь …

Жінка виховувала дитину сама і дуже переживала за те, що з ним треба посидіти ще пару тижнів, поки він остаточно не одужає. Але як на це подивиться її роботодавець? Адже тоді не можна було купить больничный лист в поликлинике. Швидше за все, не буде чекати і звільнить з роботи.

У серці доброго доктора Хольца було чимало співчуття. А тому він запропонував своїй пацієнтці таку комбінацію: він, як доктор, пише роботодавцю записку, в якій повідомляє про хворобу його працівниці. Сумніватися в професіоналізмі доктора ніхто не стане, а завдяки цій записці жінці можна буде провести пару тижнів з хворою дитиною …

Сказано – зроблено! У компетенції доктора роботодавець розбиратися не став – двотижнева відпустка була надана. Жінка як могла віддячила доктора. А через деякий час до нього зачастили аж ніяк не діти: охочих отримати на «халяву» індульгенцію про тимчасову непрацездатність виявилося чимало. Добродушний доктор спочатку все виписував за «так», але потім зрозумів, що на цьому можна робити непогані гроші …

Дають – бери!

До лівих заробітків звикають швидко. Незабаром поважний доктор, йому було вже далеко за 60, вирішив змінити амплуа. Він уже не був тільки педіатром, а відразу «визначав» будь-які захворювання з точністю терапевта. Втім, для цього великого розуму і не було потрібно: достатньо було солідного медичного довідника з описом хвороб. І до нього не припинявся потік хворих, щоб больничный лист купить.

Однак далеко не все було так гладко. Роботодавці запідозрили недобре: якщо раніше «відгули» за хвороби траплялися досить-таки рідко, то з подачі доктора Хольца люди буквально стали схильні до різних епідемій.

Члени профспілки на коні, решта – руді …

А що стосується лікарняного листа, то він «об’явився» спочатку в Східній Пруссії, потім поступово «окупував» всю Європу. І в Росії «лікарняні» оплачували з особливого фонду. Ще до соціалістичної революції, хоча про це не дуже-то розповідали в радянській літературі.

Соціальне страхування з’явилося в СРСР з оголошенням нової економічної політики, правда, в ті часи існували дві категорії людей: члени профспілки та інші. Для членів профспілки і оплати були вищі, і пільги побільше. Їх не турбувало, де справки больничные листы купить. Причому, різниця була істотною, члени профспілки отримували в 2 рази більше.

1937 залишився в історії СРСР не тільки як рік початку масових репресій. Крім цього, 14 серпня ВЦРПС і Наркомздрав СРСР затвердили підписану в останній день липня Інструкцію № 1382 «Про порядок видачі застрахованим лікарняних листків».

Підробити дуже складно

У це важко повірити, але діяла вона протягом 57 (!) Років, і лише двічі до неї вносилися несуттєві зміни. Ті, хто жив в СРСР не дадуть збрехати – бланків блідо-блакитного кольору, на якому друкували листок непрацездатності, в поліклініках накопичилося безліч. І тільки з 1 серпня 2005 року відповідно до наказу міністерства охорони здоров’я і соціального розвитку РФ змінився зовнішній вигляд лікарняних листів. Тепер це бланки світло-зеленого кольору (морської хвилі), на яких з’явилися нові елементи захисту від підробок, як на грошових купюрах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button