Наука

Колупання в носі може довести до хвороби Альцгеймера

Коли людина колупає в носі, вона не справляє враження інтелектуала. Але тепер вчені з’ясували, що зовні невинне заняття може довести до дегенерації нервової системи. Принаймні у мишей. Дослідження опубліковано в журналі Scientific Reports.

У нашій носовій порожнині знаходиться нюховий нерв, який, як випливає з назви, відповідає за сприйняття запахів. Однак цей вузький джгутик нервових клітин приховує зловісний секрет: він безпосередньо з’єднує повітря в носі з головним мозком, минаючи одну з найважливіших систем захисту організму — гематоенцефалічний бар’єр, що не дозволяє мікробам і токсинам проникнути з кровоносної в нервову систему.

Нюховий нерв мине цей бар’єр, безпосередньо “підключаючись” до мозку. В результаті і бактерії, і віруси користуються такою «лазівкою», не контрольованої імунною системою. Вчені з Університету Гріффіта (Австралія) довели, що Chlamydophila pneumoniae, один з головних збудників пневмонії у людини, здатний по нюховому нерву дістатися з носової порожнини до головного мозку і викликати тривожні зміни в нервових клітинах.

Природно, вторгнення патогену в “святая святих” організму не проходить безслідно, і нервові клітини тут же реагують відкладенням бета-амілоїдів. Передбачається, що в нормі ці білки беруть участь в протимікробному і протигрибковому захисту нервової системи, але, крім цього, їх поява в мозку — одна з відмінних рис хвороби Альцгеймера, що тільки-но розвивається.

Поки дослідження провели тільки на лабораторних мишах, але результати звучать тривожно і для людей. Надалі дослідницька група планує перевірити, чи здатна небезпечна для здоров’я бактерія скористатися людським нюховим нервом для проникнення в наш мозок.

При чому ж тут колупання в носі? Річ у тім, що ненавмисне пошкодження ніжною слизової носа або висмикування волосся можуть привести до зростання числа патогенних бактерій, здатних через нюховий нерв дістатися до мозку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments