Наука

Коли людина прямоходяча остаточно зникла з лиця землі

Череда відкриттів допомогла вирішити суперечку про те, до якого року Homo erectus прожив на індонезійському острові Ява, перш ніж вимерти.

Homo erectus або людина прямоходяча – це людиноподібний вигляд, який поширився з Африки в Європу й Азію приблизно 2 мільйони років тому. Врешті-решт він досяг індонезійського острова Ява, після чого вимер. Близько двох років тому вчені повідомили, що вирішили суперечку про те, як давно останній відомий Homo erectus мешкав на острові.

Останні дані свідчать про те, що найпізнішим останкам прямоходячої людини приблизно 117 000-108 000 років. Це з’ясувала команда вчених, очолювана геохронологами Яном Ризаліном з Індонезійського технологічного інституту Бандунг і Керой Веставія з Університету Маккуорі в Сіднеї. Результати дослідження були опубліковані в Nature.

Якщо це дійсно так, то знайдені останки стануть найсвіжішими, якщо так можна висловитися, скам’янілостями людини прямоходячої. Тобто, гомінід жив в один час з деякими іншими видами Homo, що існували в Південно-Східній Азії більше ніж 100 000 років тому.

В результаті розкопок на острові Ява з 1931 по 1933 роки було виявлено 12 черепів і дві кістки гомілки Homo erectus. З того часу через плутанину з шарами наносів і щодо початкового місця розташування викопаних скам’янілостей вчені ніяк не могли дійти спільної думки з приводу їх віку.

У звіті 1996 року вказувався вік 53 000 і 27 000 років, що змушувало думати, що людина прямоходяча жила в Індонезії в один час з Homo sapiens, який з’явився там близько 60 000 років тому. Але більш пізній аналіз значно збільшив передбачуваний вік скам’янілостей з Яви – 550 000 років.

У дослідженні 2019 року говориться, що вчені виявили місце, де були знайдені скам’янілості Homo erectus, а потім там же викопали й датували скам’янілості тварин. Оцінка віку ґрунтується на ступені розпаду радіоактивного урану в кістках і пошкодження зубної емалі в результаті природної радіоактивності ґрунту, а від космічних променів – частинок з космосу, які постійно бомбардують Землю.

Таким чином, Homo erectus і людина розумна, наш предок, не перетиналися на острові Ява.

«Тепер нам просто потрібно з’ясувати, що саме сталося, коли Homo Sapiens вперше прибув в Південно-Східну Азію», – каже палеоантрополог Метью Точері з Університету Лейкхед в Тандер-Бей (Канада), який не брав участі в дослідженні.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button