Поради

Контактні лінзи і здоров’я очей: чи шкодить очам контактна корекція зору?

Все більше людей віддають перевагу контактній корекції зору. Але чим поширенішим є цей метод корекції, тим більше людей страждають від дискомфорту, пов’язаного з недостатнім зволоженням рогівки. Адже контактні лінзи і сухість очей справді тісно пов’язані.

Причина сухості очей при носінні контактних лінз у тому, що цей «сторонній» предмет в оці не дає сльозовій рідини рівномірно розподілятися по поверхні ока. На сльозовій плівці з’являються розриви, що може привести до типових симптомів сухості очей, серед яких свербіж, різі, печіння або почервоніння очей. Якщо ці симптоми ігнорувати, з часом може розвинутися непереносимість контактних лінз. Полегшення зазвичай приносять зволожуючі очні краплі. Однак слід враховувати, що не всі препарати можна використовувати одночасно з носінням лінз.

Image by Pixabay

Який зв’язок між контактними лінзами і сухим оком?

Після встановлення в око контактна лінза «плаває» в сльозовій плівці на очній поверхні. Якщо немає достатньої кількості сльози, ця плівка «розпадається», розділяючись на два шари. Зрештою лінза в оці починає спричиняти дискомфорт. Неприємні симптоми стають сильнішими, якщо лінзи одягнути неправильно, самі вони низької якості або пошкоджені.

Крім того, невідповідні або пошкоджені контактні лінзи можуть посилювати прояви сухості очей. Є й інші особливості, зокрема, м’які контактні лінзи сприяють підвищеному випаровуванню сльози, внаслідок чого поверхня ока швидко втрачає вологу. Це особливо актуально, коли контактні лінзи носять надто довго. Більше того, м’які контактні лінзи з високим вмістом вологи здатні вбирати сльозову рідину: матеріал лінз, який вимагає високої концентрації води, буквально «витягує» сльозу, яка змащує сітківку і рогівку.

Види контактних лінз

У сучасній практиці переважно користуються двома видами:

  1. М’які контактні лінзи — гідрогелеві і силікон-гідрогелеві.
  2. Жорсткі контактні лінзи — їх виробляють з більш жорстких матеріалів, застосовують при високому ступені астигматизму, кератоконусі, в ортокератологіі.

Пам’ятайте, що контактні лінзи підбирають суто індивідуально. Коли ви разом з офтальмологом визначитеся з вибором лінз, важливо навчитися правильно їх одягати, носити, знімати, а також за ними доглядати. Основне завдання — запобігти травмуванню рогівки та слизової очей, а також не занести інфекцію. Щоб цього не сталося, рекомендується:

  • ретельно мити і висушувати руки перед проведенням процедури;
  • ретельно обробляти лінзи та зберігати їх у спеціальному герметичному контейнері в чистому розчині в період нічного відпочинку.

Силікон-гідрогелеві контактні лінзи виготовлені з найбільш інноваційного на сьогодні матеріалу. Цей вид лінз найбільш популярний не тільки тому, що вони зручні й практичні, а й тому, що вони пропонують більший комфорт, ніж традиційні гідрогелеві. Вони також пропускають до 5 разів більше кисню в порівнянні зі стандартними гідрогелевими лінзами.

Помилоково вважати, ніби лінзи з найбільшим вмістом води забезпечують максимальний комфорт. У деяких користувачів, особливо з сухістю очей, може виникнути зворотний ефект. Лінзи з високим вмістом води також можуть швидше зневоднюватися вплив таких факторів, як кондиціювання повітря і тривала робота перед екраном гаджетів.

Переваги контактних лінз

Щоб повною мірою скористатися перевагами контактної корекції зору, слід раз на рік відвідувати офтальмолога, а також звертатися до спеціаліста із будь-якими питаннями про дискомфорт при носінні лінз. Але загалом цей спосіб корекції визнають дуже комфортним, адже лінзи

  • не відчуваються в оці й забезпечують природний зір та 100% огляд.
  • Рухаються разом з очним яблуком, не спричиняють спотворень зображення.
  • Не спричиняють дискомфорту при зміні температури.
  • Дозволяють без обмежень вести активний спосіб життя.
  • Поєднуються з носінням сонцезахисних окулярів.

Сухість очей при носінні лінз

Контактні лінзи все ж мають деякі недоліки, які стають очевидними в процесі носіння. Один із них — розвиток синдрому сухості очей, стан, за якого очі не виробляють достатньо природної вологи. При носінні контактних лінз багато хто скаржиться на почервоніння, свербіж, відчуття піску і стороннього тіла в оці. Це відбувається через те, що тонкий шар матеріалу контактної лінзи на рогівці обмежує надходження кисню до очей, а також ускладнює процес зволоження поверхні ока.

Лікування синдрому сухого ока має бути своєчасним — це дозволяє уникнути неприємних наслідків для зору та здоров’я очей. Завдяки сучасному діагностичному обладнанню розвиткові захворювання можна запобігти, виявивши його на початковій стадії. Лікують синдром сухого ока із застосуванням зволожуючих препаратів, які містять гіалуронову кислоту. Про один із таких засобів читайте на сайті. Це популярні в багатьох країнах світу краплі для контактних лінз Хіло-Комод без небезпечних консервантів у складі.

Кнопка «Наверх»