Земля

Коралові острови не тонуть, а зростають з підвищенням рівня моря

Поступове потепління клімату турбує багатьох, але для лідерів тихоокеанських острівних держав — це питання виживання їх народів у майбутньому. Чиновники з Тувалу — однієї з таких держав, розташованої в 965 кілометрів на північ від Фіджі — обрушуються з найбільш жорсткою критикою на промислово розвинені країни, такі як США і Китай, які вносять найбільший внесок у наповнення атмосфери парниковими газами.

Саме цей факт, згідно поширеній думці, сприяє таненню льодовикового щита нашої планети і підвищення рівня моря.

8f6324dfea10460f3d02c1fac9673169

Столиця Тувалу Фунафуті розташована на однойменному атолі, який складається з 29 коралових островів. Населення атола становило 5070 осіб за даними за 2010 рік.

За останні 60 років море піднялося тут на 30 сантиметрів, що викликає цілком резонні побоювання людей, що це держава, а також і інші схожі, через якийсь час можуть просто зникнути під водою.

Доскональним вивченням проблеми зайнялася в тому числі і фахівці, які працюють на чолі з професором Полом Кенчем (Paul Kench) з Університету Окленда в Новій Зеландії.

Їх первинні дослідження не виявили будь-якого аномально підвищеного руйнування берегової лінії островів.

На другому етапі вчені взялися за вивчення даних, зібраних за останні 100 років. В тому числі в їх розпорядженні опинилися старі карти, аерофотознімки і супутникові фотографії. Виявилося, що за цей час 18 з 29 островів зросли. В цілому площа всієї групи зросла на 18 гектарів, при цьому багато островів змінили свою форму або змістилися.

Читайте також: 

Коралові острови тільки виглядають статичними, але насправді це одні з найбільш динамічно розвиваючих утворень на Землі, роблять висновок вчені.

Будівельний матеріал для них — карбонат кальцію — забезпечують навколишні коралові рифи. На рифах невпинно трудяться «біологічні агенти» — риби, морські їжаки, губки і інші організми, які переробляють скелети коралів і залишки інших морських істот, які містять карбонат кальцію в осад. За рік морські мешканці виробляють до 21 кілограма осаду на квадратний метр рифу.

Іншим джерелом будівельного матеріалу атолів служать шторму, які приносять великі фрагменти коралів, а також гальку і пісок.

Тобто на даний момент поширена панічна омана, що всі атоли підуть під воду з підвищенням рівня моря, не має під собою вагомих підстав. На думку доктора Кенча і багатьох його колег, другий компонент (шторм) таять в собі справжню загрозу для існування острівних держав. Зміна клімату може призвести до почастішання і збільшення потужності (щоправда, останні дослідження показують, що посилення чекати варто, а от кількість їх зменшиться). Шторми тим не менш можуть принести катастрофічні наслідки в короткостроковій перспективі.

Не меншу небезпеку приховує і екологічна ситуація в самому океані. За останні 250 років розвитку індустріальної епохи і послідовного забруднення кислотність поверхневих тропічних вод збільшилася на 30 відсотків, а температура — на 1,8 °С. Обидва ці фактори негативно позначаються на життєдіяльності коралів. Якщо чутливі до забруднень корали перестануть постачати матеріал для будівництва атолів, островам нічим буде «відповідати» і на підвищення рівня моря.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»