Земля

Землетрус 2017 року в Мексиці розколов тектонічну плиту

Землетрус, в результаті якого загинуло 370 осіб у Мексиці, був настільки потужним, що ціла тектонічна плита розкололася, вважають вчені.

Вчені ще точно не знають, як підземний поштовх магнітудою 8,2 розірвав мантію і кору, вдаривши біля міста Пуебла в вересні 2017 року.

Плита Кокос дала тріщину, коли, швидко охолонувши, пірнула під Північно-Американську плиту. Цей процес відомий як зона субдукції. Після швидкого охолодження молода плита стала крихкою, і землетрус її розломив.

Вчені припустили, що морська вода просочилася через плиту і змусила Кокос швидко охолонути. Це могло зробити її більш тендітною і вразливою до розлому, впевнені вчені Орегонського університету (США).

Якщо таке охолодження, викликане водою, можливе, можна припустити, що інші області, особливо Гватемала на південь від Центральної Америки і Західне узбережжя США, уразливі до подібних землетрусів.

Зазвичай такі події відбувалися на охололих тектонічних плитах температурою нижче 648 °C. Але землетрус в Мексиці пошкодив «молоду і теплу плиту температурою близько 1000 °C, яка «не мала ламатися», кажуть дослідники.

Зона субдукції тектонічної плити Кокос віком 25 млн років знаходиться в 965 км від серединно-океанічного хребта.

Провідний автор дослідження Дієго Мелгар каже: «У нас немає пояснення тому, як це було можливим».

«Ми можемо тільки сказати, що це суперечить моделям, які у нас є на даний момент, і вказує на те, що потрібні додаткові дослідження, щоб це зрозуміти».

«Якщо уявити, що плита — величезний шматок скла, розрив утворив величезну тріщину».

«Якщо ви зігнете ластик, ви побачите, що верхня половина розширилася і розтягнулася, а нижня половина розплющилася і стиснулася».

Геологічна служба США повідомила, що центр землетрусу знаходився поряд з Пуеблою в 122 км на південний схід від мексиканської столиці.

Десятки будівель були стерті з лиця землі в щільно населених районах Мехіко і сусідніх штатах. Землетрус вдарив на 32-у річницю підземного поштовху 1985 року, який убив 5000 людей у Мексиці.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button