Аналітика

Коронавірус знижує рейтинг Заходу і відкриває “азіатське століття”

“Ми очікували його біля підніжжя виблискуючих хмарочосів або в порту Шанхая і Сінгапуру, де перетинаються всі напрямки і немає ніяких меж. Зрештою, він з’явився в похмурих лікарнях Уханя, промислового “китайського Детройта”, загубленого в центрі рисових полів Серединної імперії. “Азіатське століття” воістину почалося в 2020 році. (…) Епідемія коронавіруса стала одним з тих моментів у кристалізації історії, коли глибоко укорінена динаміка стала очевидною і порушила звичне сприйняття різних народів”, – пише журналіст Le Figaro Себастьян Фалетті.

“XXI століття буде азіатським”, – говорили в західних салонах в останні роки, не надто бажаючи вірити в це. Звичайно, Азія “прокидалася”, керуючись своїм шаленим бажанням економічного надолуження і своєю високотехнологічною майстерністю, але західні держави думали, що вони перебувають на крок попереду, завдяки своїй державі загального добробуту, своєї креативності і, зрештою, перевазі своєї демократичної моделі. З впевненим виглядом вони злегка поблажливо спостерігали за азіатськими “мурахами”, які працювали день і ніч, які будували автомагістралі майбутнього або міста-антиутопії, йдеться в статті.

А потім вірус прийшов у наші будинки престарілих і наші села. І наші політики, як і наші лікарні, виявилися перевантажені, дезорієнтовані масштабом цієї хвилі. Кількість постраждалих від цієї пандемії, при всій неповноті даних, є невблаганним індикатором систем охорони здоров’я в усьому світі і різко знижує рейтинг” так званих “розвинених” країн. COVID-19 вже вбив понад 17 тис. осіб у Франції, у порівнянні з 229 смертями на 50 млн південнокорейців, або тільки 6 жертвами на Тайвані. Навчені досвідом епідемії SARS у 2003 році, “азіатські дракони” блискавично розгорнули санітарні заходи, засновані на реальності, щоб захистити своє населення, згідно з азіатським “трактатом про ефективність”, описаному філософом Франсуа Жюльєном, зазначає автор статті.

(…) Східноазійські держави, які часто представлялися нам прихильниками запеклого гіперкапіталізму, дали урок управління, віддаючи пріоритет здоров’ю своїх громадян. Між тим, багато європейських лідерів вдавалися до вивертів і відкладали заходів, то через нерозважливість, то через те, що побоювалися ослаблення економічної активності, коментує журналіст.

Нинішнє суворе випробування проливає світло на глибоке нерозуміння що відбувається вже протягом чотирьох десятиліть глобалізації, головним місцем дії якої є Азіатсько-Тихоокеанський регіон. У той час як стратеги з Нью-Йорка, Лондона чи Парижа вважали, що вони гранично розширюють імперію капіталізму і демократії, переносячи туди свої виробництва та продаючи там свою продукцію, азіатські столиці здійснювали політичні дії по національному відродженню, переозброюючи свої держави і збагачуючи свої середні класи, вказує Фалетті.

“(…) Поширення пандемії, що почалося з “фабрики світу”, звучить як останній жорстокий удар по лобі з боку історії. Захід повною мірою відчуває на собі всю тяжкість брехні диктаторського режиму, якому він сліпо довірив ключі від свого промислового майбутнього. Вже занадто пізно звинувачувати у всіх бідах китайців після того, як Захід заради зниження витрат відмовився від своєї стратегічної долі і поставив під сумнів свої власні основоположні цінності, такі як демократія або громадянські права і свободи”, – пише Le Figaro.

Джерело: Le Figaro


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button