Аналітика

Скільки світла і тепла втрачає Україна щодня

Україна втрачає майже в три рази більше енергії при її транспортуванні, ніж Німеччина. Ці збитки більші, ніж витрати на освіту.

Електроенергія — специфічний товар, і одна з її відмінностей від картоплі полягає в тому, що при доставці електрика неминуче втрачається: на електростанції одна напруга, а у нас в розетках інша. Це закони фізики і з цим нічого не зробиш. До того ж, електроенергію можна просто красти, і ти сам часто це бачив — як Мафи підключаються до проводів. В одному тільки Києві вони крадуть електрики на 1 мільйон гривень на рік (за даними 2015 року)

За 4 роки ми втратили електроенергії на суму, достатню, щоб рік навчати українських студентів.

Але втрачається не тільки електроенергія, а вся енергія взагалі і в Україні втрати вище, ніж у сусідів

Чому так відбувається? По-перше, із-за втрат при транспортуванні енергії — це природні втрати

У проводах частина електрики втрачається із-за опору металу і нагрівання проводу, в трубах опалення частина тепла йде через погану ізоляцію (а вона ніколи не буває ідеальною).

Через застаріле обладнання

Більша частина електромереж “Укренерго” служать вже 40 років і більше.

Великі дотації призводять до того, що ми не економимо

У 2015 році Україна була лідером у світі по дотаціях в енергетичній сфері. Дотації в галузі знижують цифри в нашій платіжці, тому ми не усвідомлюємо, скільки насправді коштують електрика або тепло і витрачаємо їх безконтрольно.

За останні кілька років суми, які держава виділяє галузі, зменшилися, тому цифри в платіжках виросли, і українці нарешті почали розуміти, що газ та інші джерела енергії — це насправді дорогий товар, який потрібно економити.

Наші квартири і будинки втрачають тепло сильніше, ніж ти після душу

Тому що в наших будинках, в основному ще радянських і старих, купа дір, які витікає тепло від батареї. Тепло виходить на вулицю через стіни, фундамент, дах, вентиляцію, відкриті двері коридору і під’їзду, погано встановлені вікна чи двері, неправильно укладений тепла підлога… А ще буває, що батареї не прочистили перед опалювальним сезоном, вони неправильного розміру або винесені на балкон.

Кілька прикладів — на фото нижче. Це добірка термограм — зображень в інфрачервоному випромінюванні, які показують температуру приміщення. Чим більш червона область, тим це місце тепліше, у синій — холодніше.

Місця в стіні будинку, через які на вулицю йде тепло.

Батарея гріє зовнішню частину стіни, а не квартиру.

Щілини навколо погано встановлених вікон пропускають холодне повітря (синя область) в квартиру).

Більше прикладів можна подивитися тут.

Як тепло йде з дому.

Ми не вміємо економити

Ми не виконуємо елементарні правила, які допоможуть економити: не вимикаємо світло, коли йдемо з кімнати, засинаємо під включеним телевізором, мало хто використовує енергозберігаючі лампочки.

З іншого боку, не всі поради про економію дійсно корисні. Наприклад, побутова техніка класу енергозбереження А і А+ дійсно споживає менше електрики, але коштує набагато дорожче і буде окупатися багато років. А енергозберігаючі лампочки дійсно корисні. Детальніше дізнатися, які способи енергозбереження варто застосовувати, а які ні, можна прочитати в цій статті. Кожен із способів оцінений з точки зору того, скільки грошей потрібно витратити, щоб його застосувати, скільки грошей він економить і наскільки він корисний.

З-за високого споживання енергії промисловістю…

Ефективність використання енергії українською промисловістю дуже низька: на одну тонну використаної нафти Україна виробляє 1 481 долар ВВП, а Польща — 11 311 доларів — у 7,6 раза більше.

Ми в курсі, що отримують енергію не тільки з нафти, але для порівняння різних джерел енергії між собою їх всі призводять до нафтового еквівалента.

… і сільським господарством

Український аграрно-промисловий комплекс більш енергоефективний, зокрема, показники краще польських, але набагато гірше, ніж у багатьох інших країн.

Тому загальна ефективність того, як країна використовує енергію, низька

За цим показником Україна знаходиться на 123 місце з 130 країн, для яких Світовий банк розраховує ці дані (2014 рік).

Що тобі робити — коротка інструкція

Порушити закони фізики, ізолювати теплотрасу або якось вплинути на власників старих заводів ти, звичайно, не зможеш, але є те, що може зробити кожен.

1. Поговори з сусідами і утеплите спільно будинок. Утеплювати одну квартиру немає сенсу — це не допоможе економити енергію. Перед утепленням потрібно провести енергоаудит — обстеження, які допоможе виправити проблеми і не витратити гроші даремно.

2. Встанови лічильники води, тепла та газу. Вони допомагають стежити за тим, скільки ресурсів ти споживаєш, постійно нагадують, що воду потрібно закривати, коли не користуєшся нею. Тільки встановлюй особисті, а не загальнобудинкові, інакше спроба раціонально використовувати ресурси перетвориться в комунізм, коли економні сусіди будуть платити за неекономних. А якщо встановити багатотарифні лічильники електроенергії, які вночі рахують за меншим тарифом, то доведеться платити ще менше.

3. Вимикай прилади, якими не користуєшся.

4. Встановіть разом із сусідами індивідуальний тепловий пункт. Він автоматично регулює подачу тепла і гарячої води в залежно від заданої програми і погоди. З ним у тебе не буде розпечених батарей теплою зимою — і не доведеться платити за тропічну спеку в квартирі.

5. Слідуй правильним порадам щодо економії енергії.

Якщо стежити за тим, як ми використовуємо ресурси (не тільки енергоресурси, а й воду) і витрачати їх економно, можна заощадити кілька тисяч гривень на рік. Конкретна сума залежить від того, наскільки запущена ситуація в твоїй квартирі і будинку.

Багато інформації і практичних кейсів про енергозбереження та енергоефективності є на цьому сайті.

Якщо сумніваєшся, що вистачить грошей на такі затратні заходи, держава дає “теплі” кредити — спеціально для підтримки енергозбереження.

Всі ці заходи не завадять втрачати енергію через дроти і труби, але істотно знизить твої витрати на комуналку і допоможуть Україні стати незалежною.

Натхнення: businessviews.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button