Аналітика

7 ознак того, що світ стає краще і безпечніше

Потураючи люблячій сенсації публіці, в новинах найчастіше розповідають про негативні події – катастрофи, теракти, війни і злочини, наголошує видання Realist.online. Через це у людей складається враження, що світ котиться в прірву, і в майбутньому нас не чекає нічого хорошого. При цьому мало хто знає, що кожен день близько 200 тис. людей у всьому світі долають межу бідності (існування на менш ніж $ 2 в день), і більш як 300 тис. вперше отримують доступ до електрики і чистої вод. Життя людей в країнах з низьким рівнем доходу здається нескінченно далеким і безпросвітним, тому рідко привертає увагу світових ЗМІ. Але щоб оцінити глобальні соціально-економічні тенденції, її теж слід враховувати. У колонці для просвітницького видання The Conversation дослідник економічної історії Джуліус Пробст з Лундського університету (Швеція) наводить 7 графіків, що підтверджують, що світ дійсно стає краще.

Хоча в останні десятиліття глобалізація негативно позначилася на заробітній платі середнього класу в країнах з розвиненою економікою, вона також допомогла вивести сотні мільйонів людей поза межі бідності. В основному цей ривок відбувся в країнах Південно-Східної Азії. Пробст пише, що глобалізація – єдиний вірний спосіб забезпечити загальне економічне процвітання у всьому світі, а не тільки в декількох країнах з розвиненою економікою.

«До недавнього часу значна частина населення жила в досить жалюгідних умовах, і так було протягом більшої частини історії людства. Але сьогодні ситуація набагато краща, ніж кілька десятиліть тому », – пише автор.

1. Тривалість життя збільшується

Під час промислової революції середня тривалість життя в європейських країнах не перевищувала 35 років. Це не означає, що більшість людей вмирали у віці 30-40 років. В основному така статистика пояснюється дуже високим рівнем дитячої смертності. Також великою проблемою були жінки, які вмирали при пологах, і небезпечні інфекційні захворювання (наприклад, віспа і чума), які сьогодні повністю ліквідовані в країнах з високим рівнем доходу.

2. Дитяча смертність продовжує падати

100 років тому навіть в країнах з високим рівнем доходу показники дитячої смертності перевищували 10%. Завдяки розвитку медицини і суспільної безпеки в багатьох країнах це число скоротилося майже до нуля. Крім того, в країнах, що розвиваються, таких як Індія і Бразилія, дитяча смертність сьогодні набагато нижче, ніж в країнах з розвиненою економікою, населення яких 100 років тому мало аналогічний рівень доходів.

3. Чисельність населення стабілізується

Багато хто стурбований майбутнім перенаселенням планети і виснаженням її ресурсів, але рівень народжуваності у світі падає. За оцінками ООН, до кінця XXI століття чисельність населення стабілізується на рівні 11 млрд. Крім того, у багатьох країнах, що розвиваються, таких як Бразилія, Китай і ряд африканських країн, рівень народжуваності вже знизився.

4. У розвинених країнах прискорюється зростання ВВП

За останні 150 років ВВП США і країн Західної Європи зростав приблизно на 2% в рік. Це означає, що рівень реальних доходів населення кожні 36 років збільшувався в два рази. І хоча світ пережив багато злетів і падінь, таких як Велика депресія або економічна криза 2008 року, загальна тенденція залишається дивно стабільною.

В останні десятиліття ВВП в країнах, що розвиваються, включаючи Китай і Індію, зростав значно швидшими темпами, і сьогодні наздоганяє Захід. Десятивідсоткове зростання протягом тривалого періоду означає, що рівень доходу в цих країнах подвоюється приблизно кожні сім років.

5. Глобальна нерівність доходів зменшилася

Хоча нерівність всередині країн зросла в результаті глобалізації, нерівність в світі протягом кількох десятиліть стійко знижується. В основному це досягнення країн, що розвиваються, таких як Китай і Індія, де сотні мільйонів людей поліпшили свій рівень життя. Вперше після промислової революції близько половини населення світу можна назвати глобальним середнім класом.

6. Більше людей живе в демократичних країнах

Протягом більшої частини історії люди жили при репресивних недемократичних режимах. Сьогодні близько половини населення світу живе в умовах демократії. З тих, хто все ще знаходиться в автократичних державах, 90% припадає на Китай. Втім, є підстави вважати, що триваючий економічний розвиток може в кінцевому підсумку призвести до демократизації режиму.

7. Конфлікти йдуть на спад

З 1500 року найбільші держави світу воювали одна з одною більш ніж 50% часу. Початок XX століття було особливо жорстоким і смертоносним, з двома світовими війнами і коротким міжвоєнним періодом. У деяких країнах руйнівні конфлікти тривають і сьогодні, але в Західній Європі вперше за всю історію три покоління людей живуть без воєн, а міжнародні організації, в тому числі ЄС і ООН, допомагають підтримувати стабільність.

Під даними Дослідницького інституту миру в Осло, кількість державних збройних конфліктів в світі зменшилися з 53 в 2016 році до 49 в 2017-м. Також відбулося значне зниження числа жертв: у 2017 році війни забрали на 32% менше життів, ніж в 2014-му. Будемо сподіватися, що ця тенденція продовжиться, і до середини XXI століття Земля стане мирним і безпечним місцем для кожного.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments