Аналітика

Чи варто чекати масового відтоку мігрантів з Росії?

Росія давно є годувальницею багатьох колишніх радянських республік, особливо це стосується країн, розташованих в Середній Азії, які найсильніше постраждали від розпаду СРСР. У більшості своїй це аграрні країни з важливою роллю добувної промисловості, основу господарства яких складають: в Узбекистані – виробництво та експорт бавовни-сирцю, в Туркменії – видобуток природного газу, в Киргизії і Таджикистані немає чіткої експортної спрямованості.

29-12-14-foto-600x399-1

Росія і Середня Азія

Все ж величезну частку в структурі ВВП цих країн займають грошові перекази трудових мігрантів з Росії. Так, частка грошових переказів у внутрішньому валовому продукті Киргизії становить близько 1/3, в Узбекистані – 1/4, а в Таджикистані доходить до 50%. Таким чином, вплив західних санкцій і падіння цін на нафту негативно відіб’ється не тільки на Росії. Крім скорочення товарообігу та зменшення фінансових потоків між Росією і середньоазіатськими країнами, конфронтація РФ із Заходом призведе до погіршення становища трудящих мігрантів, найбільш незахищених суб’єктів господарської діяльності, повідомляють delonovosti.ru.

За статистикою, Росія займає друге місце після США за кількістю мігрантів. За даними ФМС  (Федеральна Міграційна служба) на липень 2014 в Росію в’їхало близько 10,5 млн. Іноземців, з яких трохи більше 5 млн встали на міграційний облік влади. Як повідомляє перший заступник генпрокурора Олександра Буксмана, на законних підставах працюють лише 1,5 млн. приїжджих. Важливо відзначити, що близько половини всіх мігрантів зосереджено в Москві, Санкт-Петербурзі та в областях відповідних міст. З них, за грубими підрахунками, 70% трудяться відповідно до законів РФ, інші 30% – в порушенні таких. Однак статистика не враховує мігрантів з України, які приїхали після посилення напруженості між Росією і Україною, тому треба розуміти, що реальні показники можуть на порядок відрізнятися від офіційних цифр влади.

Основний потік переказів

За звітами комерційних банків, трудові мігранти, а саме ця категорія нерезидентів більшою мірою бере участь у переказі грошових коштів за кордон, знизили обсяг рублевих транзакцій вперше за півтора року. Насамперед, це стосується трудових мігрантів ближнього зарубіжжя, тому що в країни далекого зарубіжжя російська валюта майже не відправляється. У порівнянні з листопадом 2013 у листопаді 2014 рублеві транскордонні відправлення мігрантів впали на 4% і становлять 6,8 млрд. рублів. Відзначимо, що даний показник не враховує інфляцію, яка за даними Росстату склала приблизно 10%.

Одним з основних факторів, що вплинули на зниження рублевих перекладів нерезидентами, експерти називають девальвацію російської національної валюти. Нагадаємо, що з початку 2014 року по 20-е числа грудня рубль по відношенню до долара знизився на 66%, до євро – на 47%. Другим ключовим фактором вважають зменшується попит на працю гастарбайтерів. Не дивно, адже за даними економістів в наступному році в РФ очікується зростання число безробітних, що, природно, торкнеться не лише громадян Росії, але і трудящих мігрантів.

Думка експерта

Набагато сильніше, ніж обсяг рублевих переказів нерезидентів за кордон, знизився обсяг валютних транскордонних відправлень мігрантів. Про причини і наслідки з «Деловыми Новостями» поділився Микола Солабуто, керуючий директор УК “Фінам Менеджмент».

Микола Солабуто: “Перекази знижуються, тому що долар дорогий. Тут мігранти отримують заробітну плату в рублях, а переводять в іншу валюту. Це зрозуміло, рубль не котирується по всьому світу, тому виникає необхідність переведення рублів в долари, а потім і в національну валюту тієї країни, з якої приїхав робітник. Гастарбайтери поки зачаїлися. Зараз всі вичікують, що буде далі на валютному ринку. Але якщо долар буде таким же високим, то вони поїдуть з Росії. Варто очікувати відтоку тимчасових робітників, які пов’язані, наприклад, з будівництвом. У цьому секторі буде спостерігатися заміщення мігрантів на вітчизняні трудові ресурси. Відповідно, можна очікувати зростання заробітних плат у подібних сферах зайнятості. У житловому секторі не буде відтоку, там люди сидять на місці. Що стосується наслідків ситуації, що склалася для нашої країни, то нічого значного чекати не варто, однак відтік мігрантів в регіонах може викликати деяку соціальну напруженість.”


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button