Всесвіт

Космічні сили США почали готуватися до операцій за межами навколоземної орбіти

Нова фаза активного освоєння навколоземного і навколомісячного простору не за горами. Причому цього разу в ньому будуть брати участь не тільки декілька державних космічних агентств, а ще десятки приватних організацій. Тому американські військові збираються розширити сферу своїх компетенцій: Космічні сили США вже розробляють теоретичну основу для операцій в так званому цісмісячному просторі.

Термін «цісмісячний простір» (cislunar space) ще не до кінця сформувався, але зазвичай під ним розуміють регіон космосу, що включає Землю, Місяць і всі крапки Лагранжа цієї системи. У найближчі роки до природного супутника нашої планети має відправитися більше місій, ніж за кілька попередніх десятиліть. Крім гучних американської (за міжнародною участю) «Артеміди» і спільної російсько-китайської місячної програми, заплановані польоти ряду приватних організацій і окремих країн.

Цілком очевидно, що Пентагон хоче отримувати повніші дані розвідки про будь-яку діяльність навіть на такому значному видаленні від Землі. Оскільки ця область простору знаходиться у веденні Космічних сил, від них, судячи з усього, вже вимагають активних дій. Непрямим підтвердженням можна вважати недавно опубліковану доповідь A Primer on Cislunar Space (PDF). Приблизний переклад назви – «Основні питання ведення діяльності в цісмісячному просторі» або «Цісмісячний простір для початківців».

Фактично цей документ – збірка знань про основні особливості експлуатації космічних апаратів між геостаціонарною орбітою і точками Лагранжа системи Земля – Місяць. Він адресований як широкій аудиторії, так і військово-космічним фахівцям. Останнім незабаром необхідно буде проєктувати апарати і концепти, а також планувати операції в цісмісячному просторі. Незважаючи на гадану простоту, доповідь являє собою відмінну базу для подальшої розробки поглибленої документації з цього складного питання.

Як пояснив полковник Ерік Фельтен (Col. Eric Felt) порталу SpaceNews, мета документа – «надихати і просвіщати». Фельтен очолює Директорат космічних апаратів Дослідницька лабораторія ВПС США, за замовленням якої і був підготовлений A Primer on Cislunar Space. У складанні доповіді брали участь виконавчий директор компанії Cloudstone Innovations Ченнінг Шоу (C. Channing Chow), доцент аерокосмічних інженерних наук Університету штату Колорадо в Боулдері Маркус Хольцінгер (Marcus Holzinger) і Пітер Гарретсон (Peter Garretson) в якості консультанта від Американської ради із зовнішньої політики ( AFPC).

Точки Лагранжа системи Сонце-Земля. Аналогічну побудову можна зробити для будь-якої системи з двох масивних тіл, одне з яких значно більше іншого. В областях простору близько точок L1-L5 тіло незначної малої маси зможе тривалий час перебувати в стабільному положенні без додатка сторонніх сил. У реальності, через збурення від інших об’єктів Сонячної системи космічним апаратам все ж необхідно мати на борту деякий запас палива для коригування свого становища / © NASA

Вони зібрали воєдино цілий сонм пов’язаних з цісмісячним простором питань:

  • особливості орбітальної механіки (астродинаміки), балістики і побудови траєкторій руху космічних апаратів і природних об’єктів;
  • підходящі для використання типи сенсорів, датчиків і приладів розвідки, а також шляхи їх вдосконалення та місця базування;
  • очікувані складнощі в конструюванні розрахованих на експлуатацію в цьому регіоні космосу апаратів;
  • приклади з раніше здійснених місій за межі геостаціонарної орбіти, але не далі точок Лагранжа системи Земля – Місяць.

Очевидно, основний фокус доповіді – розвідка. А точніше, як це формулюють самі військові: «підвищення обізнаності про ситуацію». Воно насправді життєво необхідно і для «цивільних» місій в цісмісячному просторі. Так, космос неймовірно величезний, і шанси на небезпечну взаємодію між різними космічними апаратами або кораблями надзвичайно малі. Але і ризики при видаленні від Землі зростають. На навколомісячну орбіту набагато складніше відправити рятувальний або ремонтний загін або зонд.

Так що цілком очікувано, що в подібних починаннях Космічні сили США отримують повну підтримку від Національного управління з аеронавтики й дослідженню космічного простору (NASA). Зокрема, ще минулої осені ці два відомства підписали взаємний меморандум про взаєморозуміння (PDF). Документ окреслив основні напрямки співпраці Space Force і NASA в області освоєння космічного простору. А через кілька тижнів був запущений спільний експеримент зі створення «Цісмісячного дорожньо-патрульного сервісу» (CHPS). Його завдання – розробити систему контролю і захисту транспортних потоків по маршруту між Землею і Місяцем.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button