Всесвіт

Астрономи змоделювали землеподібну планету у Альфи Центавра

Гіпотетична планета альфа- Cen-Earth може бути схожою на нашу, тільки з куди меншим залізним ядром і без тектоніки плит.

©L. Calsada, ESO

Навколо найближчої до нас зірки – проксими Центавра – обертаються кілька планет. Одна з них навіть схожа на Землю розмірами і при цьому знаходиться в межах “населеної зони”, на такій відстані від своєї зірки, що температура на поверхні залишається досить помірною. Теоретично там може зберігатися рідка вода і навіть бути життя. А ось у сусідньої подвійної зірки-Альфи Центавра – планети ще не знайшли. Відомий лише кандидат, який визначений поки попередньо і потребує подальших спостереженнях для підтвердження.

Швидше за все, альфа Центавра Ab зовсім не схожа на Землю і ближче до крижаного гіганта Нептуна. Але можливо, що поруч з нею існує світ, який більш схожий на наш: з твердою поверхнею і в «населеній зоні». Автори нової статті, опублікованої в The Astrophysical Journal, змоделювали гіпотетичну землеподібну планету в системі альфа Центавра A, що отримала умовну назву альфа-Cen-Earth.

Для цього вчені зіставили вміст легких (водню, кисню, вуглецю і так далі) і важких (кремнію, заліза та інших) елементів у складі Сонця і Землі. Далі вони взяли спектроскопічні дані за складом обох головних зірок системи альфа Центавра і, користуючись залежностями, визначеними для Землі та Сонця, розрахували склад гіпотетичної планети альфа-Cen-Earth.

Судячи з розрахунків, з точки зору геохімії цей світ частково нагадує наш рідний. Він теж може накопичувати значні обсяги води, а більшу частину обсягу планети заповнює силікатна мантія. Однак в ній міститься більше вуглецю в формі як графіту, так і алмазів. Крім того, моделювання показує, що залізовмісне ядро альфа- Cen-Earth має бути набагато менше земного, а це робить магнітне поле набагато слабкішим. Та й геологічна активність на планеті помітно нижче, і немає ніяких тектонічних рухів кори.

Втім, ці розрахунки залишаються такими ж умовними, як саме існування гіпотетичної альфа-Cen-Earth. На склад планет впливають досить різні фактори, включаючи більш-менш випадкові, такі як масове бомбардування астероїдами і метеоритами на ранніх етапах розвитку, коли навколишній простір системи ще не розчищено. І тоді альфа- Cen-Earth (якщо вона все-таки є по сусідству з нами) може виглядати зовсім інакше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button