Всесвіт

Інструмент ESO знаходить найближчу до Землі чорну діру – новини про космос

Астрономи з Європейської південної обсерваторії (ESO) та інших інститутів виявила чорну діру, розташовану лишень в 1000 світлових років від Землі. Чорна діра ближче до нашої Сонячної системи, ніж будь-яка інша, знайдена на сьогодні, і є частиною потрійної системи, яку можна побачити неозброєним оком. Команда, розповідаючи свіжі новини про космос, виявила докази наявності невидимого об’єкта, відстеживши дві його зірки-компаньйона за допомогою 2,2-метрового телескопа MPG / ESO в обсерваторії ESO La Silla в Чилі. На їхню думку, ця система може бути лише частиною чогось більшого, оскільки в майбутньому, можливо, буде знайдено багато схожих чорних дір.

Foto eso2007a
«Ми були здивовані, зрозумівши, що це перша зоряна система з чорною дірою, яку можна побачити неозброєним оком», – каже Петро Хадрава (Petr Hadrava), заслужений діяч науки АН Чеської Республіки в Празі й співавтор дослідження.

«У цій системі розміщена найближча до Землі чорна діра, про яку ми знаємо», – підтверджує учений ESO Томас Рівініус (Thomas Rivinius), який очолював дослідження, опубліковане в «Астрономії та астрофізики» (Astronomy & Astrophysics).

Спочатку команда спостерігала за системою, названою HR 6819, в рамках дослідження систем з двома зірками. Однак, аналізуючи свої спостереження, були здивовані, виявивши третє, раніше невідоме тіло в HR 6819: чорну діру. Спостереження на спектрографі FEROS на 2,2-метровому телескопі MPG / ESO в La Silla виявили одну з двох видимих зірок, яка обертається навколо невидимого об’єкта кожні 40 днів, тоді як друга зірка знаходиться на чималій відстані від них.

Виявлена чорна діра в HR 6819 – одна з найперших знайдених чорних дір зоряної маси, що не взаємодіють з навколишнім середовищем і тому виглядають по-справжньому чорними. Але команда може визначити її присутність і розрахувати її масу, вивчаючи орбіту зірки у внутрішній парі.

«Невидимий об’єкт, маса якого в 4 рази більша за масу Сонця, може бути тільки чорною дірою», – робить висновок Рівініус.

На сьогодні астрономи виявили тільки пару десятків чорних дір в нашій галактиці, майже всі з яких активно взаємодіють з навколишнім середовищем і стаючи видимими, випускаючи потужне рентгенівське випромінювання в цій взаємодії. Але вчені підрахували, що за час існування Чумацького Шляху, багато згаслих зірок зникло в чорних дірах, закінчивши там своє життя. Відкриття тихої, невидимої чорної діри в HR 6819 дає підказки про те, де можуть бути численні приховані чорні діри в Чумацькому Шляху, роблячи новини про космос цікавішими.

«Там повинно бути сотні мільйонів чорних дір, але ми знаємо тільки небагато з них. Знання того, що потрібно шукати, допоможе нам краще їх знайти», – каже Рівініус.

Астрономи вже вважають, що їх відкриття може пролити світло на другу систему. «Ми зрозуміли, що інша система, звана LB-1, також може бути потрійною, хоча нам потрібно більше часу, щоб сказати напевно», – каже Маріанна Хейді (Marianne Heida), науковий співробітник ESO і співавтор статті. «LB-1 знаходиться трохи далі від Землі, але все ще досить близько в астрономічних термінах, так що це означає, що, ймовірно, існує набагато більше цих систем. Знайшовши і вивчивши їх, ми можемо багато чого довідатися про формування та еволюції цих рідкісних зірок які починають своє життя більш ніж в 8 разів більше маси Сонця і закінчують їх вибухом наднової, яка перетворюється у чорну діру “.

Відкриття цих потрійних систем з внутрішньою парою і далекою зіркою також можуть дати підказки про космічні злиття, які випускають гравітаційні хвилі, досить потужні, щоб їх можна було виявити на Землі. Деякі астрономи вважають, що злиття можуть відбуватися в системах з конфігурацією, аналогічної HR 6819 або LB-1, але де внутрішня пара складається з двох чорних дір або чорної діри і нейтронної зірки. Віддалений зовнішній об’єкт може гравітаційно впливати на внутрішню пару таким чином, що він викликає злиття і випуск гравітаційних хвиль. Хоча HR 6819 і LB-1 мають тільки одну чорну діру і не мають нейтронних зірок, ці системи можуть допомогти вченим зрозуміти, як зоряні зіткнення можуть відбуватися в системах потрійних зірок.

Читайте більше новини про космос!


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments