Земля

Краху китайських династій посприяли вулкани

Вчені показали, що зміна імператорських династій за останні дві тисячі років відбувалася не без участі вулканічних вивержень, що підкосили економіку країни.

Volcano Фото Від Aknafi

Великі виверження вулканів, як відомо, здатні створити ефект ядерної зими-блокування сонячного світла — це призводить не тільки до зниження температури на Землі, але і до ослаблення мусонів і числа опадів) від року до декількох років, через що страждають посіви й домашні тварини. Подібні явища провокують неврожаї й голод.

Вчені з історико-гуманітарної школи в Ірландії, Державного університету Сан-Франциско, університетів Ратгерса, Штату Флорида (США), Бернського (Швейцарія) і Чжецзянського (Китай), а також Центру Рейчел Карсон з навколишнього середовища і суспільства (Німеччина) проаналізували наслідки вивержень вулканів, що відбулися починаючи з першого року нашої ери по 1915-й.

Для цього вони вивчили рівень сульфатів у крижаних кернах Гренландії та Антарктики за останні дві тисячі років. З’ясувалося, що в них збереглися сліди попелу 156 вивержень вулканів. Крім цього, вчені проаналізували Історичні китайські документи про 68 династіях, а також відомості про Венні дії на території Піднебесної в період між 850 і 1911 роками. Свої висновки дослідники представили в журналі Communications Earth & Environment.

«Ми з’ясували, що епізоди падіння династій китайських імператорів в останні дві тисячі років часто збігалися за часом з виверженнями вулканів. Цей зв’язок виявився складним: спровоковані вулканами похолодання клімату підвищували ймовірність конфліктів, а війни, своєю чергою, збільшували шанси на те, що та чи інша династія закінчить своє існування», — розповів один з авторів дослідження, професор Ратгерського університету Алан Робок.

Вченим вдалося показати, що майже всі падіння династій китайських імператорів відбувалися в перші десять років після великих вулканічних вивержень. І особливо часто це траплялося в періоди, коли кліматичні аномалії, пов’язані з виверженнями, накладалися на вже існуючі військові конфлікти.

Зміні династій сприяла і концепція так званого небесного мандата, втрата якого — в уявленні жителів Піднебесної — супроводжувалася різними погодними катаклізмами. Новоявлена влада завжди могла звинуватити попередників у “моральному розкладанні” і всіх бідах.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button