Земля

Кратер, уламки з якого знаходять вже більше 100 років, знайдений

У 2020 році вчені знайшли в південно-східній Азії гігантський кратер, довжина якого досягає 18 км, а ширина становить 13 км. Розташований він у вулканічному полі південно-східної частини Лаосу.

Близько 800 000 років із Землею зіткнувся справжній камінь-монстр шириною 1,9 кілометра. Шматки від удару розкидало по 10% поверхні планети. Вчені багато разів знаходили ці рештки у вигляді скляних кульок, відомих як тектити, в Азії, Австралії і навіть в Антарктиді. Але дотепер дослідники так і не могли знайти місце, куди вдарив метеорит. Пошуки тривали понад століття.

Виявилося, що весь цей час кратер був прихований під товстим шаром землі в Лаосі. У новому дослідженні, опублікованому в журналі Proceedings Національної академії наук, вчені вказали місце, де, на їхню думку, розбився масивний космічний камінь.

«Було дуже багато спроб знайти місце зіткнення і висловлювалося безліч припущень, де воно може перебувати: від північної Камбоджі, до центрального Лаосу і навіть південного Китаю, і від східного Таїланду до В’єтнаму», – говорить провідний автор дослідження Керрі Сіє.

Вчені довели, що гігантський кратер похований під землею – саме тому місце падіння було так складно виявити. Коли метеорит вдаряється в Землю, він плавить камені, розкидаючи їх «бризки» на тисячі кілометрів. Остигаючи, дані «краплі» тверднуть і перетворюються на те, що вчені називають тектитами. Досліджуючи місце розташування тектитів, вчені можуть приблизно визначити місце падіння метеорита, який їх створив.

Кратер, оскільки з якого знаходять вже більше 100 років, знайдений
Brocken Inaglory

Знайдені тектити підказали вченим, що величезний метеорит впав на Землю приблизно 800 000 років тому, десь в південно-східній Азії. Найбільша щільність тектитів спостерігається в Індокитаї – півострові, на якому розташовані Камбоджа, Лаос і В’єтнам. Там і було вирішено шукати кратер.

Настільки великий метеорит повинен був залишити шрам шириною мінімум в півтора кілометра і глибиною 91,4 метра. Але ударні кратери можуть ховатися під тектонічними плитами або зі шкребтися з лиця Землі в результаті ерозії. У пошуках кратера Це оглянув три кратери в Камбоджі, центральному Лаосі і південному Китаї. Але кожен з них виявився на десятки мільйонів років старше, ніж той, що шукали. Потім, в районі південного Лаосу, званому Плато Болавен, дослідники виявили потоки лави, вік яких становить від 51 000 до 780 000 років.

Кратер, оскільки з якого знаходять вже більше 100 років, знайдений
Керрі Сіє

Виверження на цьому плато площею 6 тис. квадратних кілометрів створили шар лави глибиною 300 метрів – вулканічне поле, досить велике, щоб приховати метеоритний кратер. Хімічний склад каменів у вулканічному полі збігся з хімічним складом тектитів. Потім були виміряні гравітаційні поля біля Плато Болавен, в результаті чого вчені виявили підземну еліптичну зону глибиною 90 метрів, довжиною 18 кілометрів і шириною 13 кілометрів – шуканий кратер.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button