Всесвіт

Кристали з Гренландії розповіли про те, як Земля була покрита океаном магми в давнині

В наші дні Земля являє собою відносно прохолодний і затишний рай, проте у неї була досить гаряча молодість – вчені припускають, що якийсь час поверхня була одним великим океаном магми.

Близько 4,5 мільярдів років тому Сонячна система була набагато більш мінливим місцем. Протопланети регулярно врізалися одна в одну, розростаючись, зливаючись і скидаючи уламки, які згодом перетворилися в місяця. Так народився наш власний Місяць, коли Землі було всього 50 мільйонів років.

Вважається, що ці регулярні катаклізми розтопили скелясту поверхню планети, створивши всесвітній океан булькаючої магми глибиною в кілька сотень кілометрів. Згодом, коли все заспокоїлося, ця магма охолонула і кристалізувалася в породу, зафіксувавши структуру і хімічний склад Землі та навіть роблячи свій внесок в її ранню атмосферу.

На жаль, цей період в минулому Землі важко вивчати, оскільки тектонічна активність має тенденцію переробляти старі породи, виштовхуючи їх в мантію і розплавляючи там до стану в’язкої пасти.

Але свідоцтва того періоду можна виявити й в інший спосіб. У новому дослідженні вчені з Кембриджського університету виявили хімічні відбитки стародавнього магматичного океану в породах Гренландії, вік яких становить близько 3,7 мільярда років.

Знахідка була зроблена в супрахрустальному поясі Гренландії Ісуа, регіоні, який, як відомо, є хранителем деяких з найбільш древніх гірських порід на Землі і, можливо, найбільш раннього свідоцтва існування мікробного життя.

Команда провела хімічний аналіз цих порід і виявила певні ізотопи заліза з аномальними включеннями вольфраму. Це вказує на те, що вони були залишками кристалів, що утворилися при охолодженні стародавнього океану магми. Але фрагменти породи не просто спочивали на поверхні 3,7 мільярда років – вони подорожували майже до центру Землі і назад.

Вважається, що з часом ці кристали занурилися на глибину понад 700 км під поверхню планети, до кордону між мантією і ядром. Там вони провели мільярди років у формації, яку дослідники описують як «стародавнє кладовище кристалів».

Пізніше вони зробили зворотний шлях через серію стадій плавлення і перекристалізації, спочатку мігрували в верхню мантію. Там вони змішалися з камінням з інших глибин, створивши багатошарову структуру «мармурового пирога». Потім ця суміш знову розплавилася і в такому вигляді досягла поверхні. За словами вчених, вся ця подорож була б схожою на процес «дистиляції», але при цьому породи зберегли хімічні ознаки фази океану магми.

Команда планує дослідити й інші області древніх відкладень гірських порід, такі як Гаваї, щоб визначити, чи відбувалися ці процеси по всьому світу або ми стали свідками рідкісної геологічної аномалії.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments