Технології

“Курси програмування – це заготівля дешевої робочої сили”

Популяризація курсів базового програмування призводить до маргіналізації професії, вважає колумніст Guardian Бен Тарнофф. Як наслідок, ринок переповнюють низькокваліфіковані фахівці, а зарплати закономірно знижуються. ІТ-компанії при цьому щедро інвестують у навчальні курси програмування навіть для дітей. Однак мета технологічних корпорацій — це не плекання талантів, а підготовка дешевої робочої сили.

За даними Gallup на 2016 рік, 40% американських шкіл викладають основи програмування. За останні роки цей показник зріс на 15%. Нью-Йорк до 2025 року збирається зробити уроки інформатики доступними для всіх школярів штату. Лос-Анджелес обіцяє виконати це завдання до 2020 року. А Чикаго вже до 2018 року збирається зробити інформатику обов’язковим предметом на випускних іспитах.

У 2016 році приватні компанії витратили близько $20 млн на підготовку вчителів, розробку розкладів і лобіювання різних освітніх ініціатив в області програмування. Через це деякі навіть звинуватили ІТ-компанії в спробі підпорядкування освітньої системи США.

Ці тенденції зумовлені економічними міркуваннями. Передбачається, що вивчення основ програмування підвищить шанси на успішну кар’єру, навіть якщо ситуація на ринку праці буде важкою. Багато хто, в тому числі глава Apple Тім Кук, вірять, що програмісти складуть нове ядро середнього класу.

Але, як пише Тарнофф, економіці не потрібно стільки програмістів. Дослідження Інституту економічної політики показало, що американські вузи щороку випускають на 50% більше фахівців з комп’ютерних наук, які потрібно ринку.

Навчання мільйонів дітей основам програмування маргіналізує професію. З цієї точки зору великі ІТ-компанії, які інвестують в навчальні курси, не хочуть платити кожному зарплату, порівнянну з зарплатою розробника Facebook. Навпаки, вони хочуть знизити вимоги до окладу за рахунок створення масової і дешевої робочої сили цифрової епохи.

Рівень зарплат в ІТ-індустрії не змінюється з кінця 1990-х. З урахуванням інфляції середньостатистичний програміст сьогодні заробляє стільки ж, скільки в 1998 році. На думку Тарноффа, Кремнієва долина володіє дивовижною здатністю переконувати в тому, що її інтереси співпадають з інтересами всього людства, але це не так.

ІТ-гіганти просто шукають способи не підвищувати співробітникам зарплату. Компанії змовляються між собою, щоб співробітник не перейшов в іншу організацію з більш вигідними умовами. Інший спосіб — наймати фахівців з інших країн, які не ризикують обговорювати свою зарплату, щоб не втратити трудової візи.

Основи програмування, на думку автора статті, — це такий же навик, що й теслярські справу. «Вміння програмувати не захищає людину від впливу капіталізму і конкуренції, як не захищає його і вміння будувати будинки», — підсумовує колумніст.

Тарнофф не першим обрушився з критикою на Кремнієву долину. Раніше інший колумніст Guardian Нік Срничек запропонував націоналізувати Google, Amazon і Facebook, поки вони не стали глобальними монополістами. Автор Fast Company і футуролог Ліз Олександр звинуватила американські стартапи в псевдофутурології. А редактор WIRED Емілі Дрейфус заявила, що компанії з Долини не приділяють уваги реальним проблемам людей. На хвилі цих матеріалів деякі, навпаки, закликають не демонізувати Кремнієву долину і ставитися до досягнень ІТ-компаній з повагою.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button