Екологія

Глобальне потепління поки не вплинуло на Чорне море

Вчені з об’єднаного дослідницького центру Європейської комісії вперше змогли змоделювати багаторічну динаміку стану Чорного моря: зміни морських течій, складу морської солі, а також динаміку температури води на різній глибині. Дослідження охопило період з 1960 по 2015 роки. Застосувавши модель для прогнозу майбутнього стану Чорного моря, вчені зробили несподівано приємний висновок: глобальне потепління поки не зробило значного впливу на цю водойму. Проте вчені попереджають: зміна клімату діє нерівномірно в різних регіонах планети, але, у майбутньому, наслідки будуть помітні скрізь.


Чорне море — унікальна водойма, насамперед через специфічні природні умови. Серед них: позитивний баланс прісноводної води і особливі місцеві течії. Це означає, що море отримує більше прісної води, ніж втрачає в процесі випаровування. По периметру дно моря обрамляється так званою «периферичною течією». Однак c 1970-х років море і прилеглі до нього території відчувають серйозне екологічне навантаження. Насамперед це забруднення, надмірний вилов риби та природні коливання клімату.

Дивно, але, як встановили фахівці у новому дослідженні, середня температура поверхні Чорного моря за останні 55 років істотно не змінилася. Цікаво, що в Середземному морі температура поверхні істотно збільшилася у зв’язку зі зміною клімату.

У той же час, температура води на глибині 50 метрів у Чорному морі збільшується і, ймовірно, продовжить рости в майбутньому. Вчені також здивувало поступове зменшення вмісту солей у поверхневому шарі води Чорного моря. Ситуація в Середземному морі — протилежна. Крім того, моделювання не виявило залежності рівня солоності води в Чорному морі від швидкості та напрямку вітру, або навіть від надходження прісної води з річок.

В результаті фахівці зробили висновок про те, що глобальне потепління практично не мало впливу на екосистему Чорного моря. Такий результат може бути хорошим аргументом для скептиків, які заперечують глобальне потепління. Проте вчені попереджають: потрібно дивитися на всю планету в цілому.

Глобальне потепління — науковий факт, але різні регіони нагріваються з різною швидкістю. Наприклад, верхній шар океанічних вод біля узбережжя Техасу, де ураган «Харві» почав руйнівний рух у бік міста Х’юстон, вважається одним з найбільш «перегрітих» регіонів на Землі.

У дослідження були задіяні найсучасніші математичні статистичні моделі, а також загальна модель переносу речовин в гирлах річок. Результати опубліковані в журналі геофізичних досліджень Journal of Geophisical Research.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments