Наука

Легені на чіпі дозволять зрозуміти, як організм реагує на туберкульоз і коронавірус

Модель «легені на чіпі» дозволяє по-новому поглянути на реакцію організму на ранню інфекцію туберкульозу. Розробка допоможе в майбутніх дослідженнях респіраторних та інших інфекцій, в тому числі і COVID-19 повідомляє журнал eLife.

Туберкульоз – захворювання, що викликається бактерією Mycobacterium tuberculosis (M. tuberculosis), найчастіше воно вражає легені. Розроблена вченими модель демонструє, що клітини дихальної системи (альвеолярні епітеліальні клітини) грають важливу роль в боротьбі з інфекцією на ранній стадії. Вони виробляють речовину сурфактант (суміш ліпідів і білків), які зменшують поверхневий натяг в ділянках легенів, де повітря і рідина зустрічаються найчастіше.

Ці результати доповнюють розуміння вчених про те, що відбувається на ранній стадії зараження туберкульозом. Також нові дані частково пояснюють, чому у курців або у людей з порушеною функціональністю виробництва сурфактанту є більше шансів заразитися первинною або рецидивуючою респіраторною інфекцією.

Туберкульоз вражає людей будь-якого віку. Хоча в основному хвороба вражає дорослих, нині для цієї групи немає ефективних вакцин. Частково це пов’язано з труднощами при вивченні ранніх стадій інфікування, які виникають, коли всього одна або дві бактерії M. tuberculosis відкладаються глибоко в легенях. Створення моделі «легені на чіпі» якраз дозволяє вченим досліджувати ранні процеси зараження.

Збільшене зображення моделі легені на чіпі, використаної в дослідженні. Ендотеліальний або судинний канал виділяється червоним живильним барвником, а епітеліальний канал або канал дихальних шляхів – синім живильним барвником. Конструкція дозволяє спільно культивувати клітини з двох каналів в середині чіпа. Фото: Вівек Такер (CC BY 4.0)

Команда вчених використовувала свою модель «легені на чіпі», щоб відтворити дефіцит сурфактанту, що виділяється альвеолярними епітеліальними клітинами, а потім подивитися, як клітини легенів реагують на ранню інфекцію туберкульозу. Їх дослідження показали, що недолік сурфактанта призводить до неконтрольованого і швидкому росту бактерій як в макрофагах, так і в клітинах альвеолярного епітелію. Крім того, присутність поверхнево-активної речовини значно знижує це зростання в обох клітинах, а в деяких випадках повністю запобігає його.

Автори дослідження заявляють, що зараз вони використовують модель, щоб вивчити, як легені можуть реагувати на низьку дозу інфекції й щеплення коронавірусу нового типу.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button