Наука

Вчені вперше зафіксували вбивства горил групою шимпанзе

Унікальний приклад міжвидової конкуренції людиноподібних, що закінчилася загибеллю більшої тварини, спостерігали в Національному парку на заході Африки.

Горила в Національному парку Лоанго / ©Donna Honey

Не секрет, що шимпанзе і горили можуть бути вельми агресивні, захищаючи свою територію від сусідів. Серед шимпанзе відомі навіть “війни”, які часом тривають роками, до повної загибелі однієї зграї. Однак конфлікти між представниками різних видів трапляються вкрай рідко. Таке протистояння Сімоне піку (Simone Pika) і її колеги спостерігали в Національному парку Лоанго в Габоні. Більш того, воно призвело до загибелі двох горил, про що розповідається в статті, опублікованій в журналі Scientific Reports.

Причина ворожнечі в точності не відома, хоча автори роботи пов’язують її зі зменшенням кількості доступної їжі через глобальне потепління і скорочення лісового покриву. За контактами між шимпанзе і горилами в Лоанго вони стежать багато років, але раніше подібного не помічали. Більш того, між 2014 і 2018 роками було зафіксовано дев’ять абсолютно мирних зустрічей і навіть спільних ігор. Проте у 2019-му вчені зареєстрували відразу два випадки, що закінчилися насильством.

Обидва рази атакуючою стороною виступали групи шимпанзе, що збиралися разом для нападу і використання чисельної переваги. Перший напад стався 6 лютого, після того, як п’ятеро горил (два самці, дві самки й дитинча) зайшли глибоко на територію зграї шимпанзе. Все зайняло 52 хвилини: об’єднавшись, 27 шимпанзе атакували, попри застерігаючі крики й рухи більших приматів. Дорослим горилам вдалося втекти, проте дитинча відстало від матері й загинуло.

Другий напад стався 11 грудня і тривав 80 хвилин. Шимпанзе з тієї ж зграї знову зібралися групою з 27 особин, напавши на сім горил і вбивши молодшого з них, після чого одна доросла самка з’їла тіло. В обох випадках шимпанзе скоординовано атакували горил поодинці й змогли відокремити дитинчат від матерів.

Можливо, така поведінка дійсно пов’язана з нестачею прожитку. Обидва вбивства відбулися в сезон, коли основної їжі цих тварин — плодів рослин — недостатньо. З одного боку, горили слабшають, з іншого — шимпанзе, і без того відомі своєю недоброю вдачею, стають ще агресивнішими. В такий час вони цілком можуть реагувати на появу горил не зовсім зазвичай і навіть розглядати їх дитинчат як потенційну здобич.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button