Технології

Літаки на рідкому водні зможуть забезпечувати близько третини авіаперевезень (фото)

Міжнародна рада з чистого транспорту (International Council on Clean Transportation, ICCT) опублікувала доповідь «Performance analysis of evolutionary hydrogen-powered aircraft» з аналізом перспектив літаків, що працюють на водневому паливі.

gt4

У дослідженні розглядаються потенційні льотно-технічні характеристики, витрати і викиди, пов’язані з паливом, а також ринок літаків, що працюють на рідкому водні, які, як очікується, будуть введені в експлуатацію в 2035 році.

Автори оцінили дві конструкції: турбогвинтовий літак невеликого розміру, орієнтований на регіональний ринок, і вузько фюзеляжний турбовентиляторний літак, відповідний для польотів на короткі і середні відстані. Ці конструкції порівняли з популярними сьогодні моделями ATR 72 і Airbus A320 neo відповідно.

Обидві конструкції водневих літаків вимагатимуть подовженого фюзеляжу для розміщення ємності з рідким воднем за пасажирським салоном.

Дослідники прийшли до висновку, що водневі літаки гірше за багатьма параметрами (важче, більш високе споживання енергії на пасажиро-кілометр, менша дальність польоту і т.д.), але вони все ж можуть відігравати важливу роль в досягненні кліматичних цілей авіації до 2050 року. За оцінками, вузько фюзеляжний літак з турбовентиляторним двигуном, що працює на зрідженому водні, зможе перевозити 165 пасажирів на відстань до 3400 км, а турбогвинтовий літак 70 пасажирів на відстань до 1400 км. Разом вони могли б обслуговувати близько однієї третини (від 31 до 38%) всіх пасажирських авіаперевезень, починаючи з 2035 р.

Що стосується палива, то заправка зеленим воднем обійдеться дорожче використовуваного сьогодні реактивного палива (Jet A) на весь розглянутий період, але буде дешевша, ніж синій водень і «електронний» гас (e-kerosene) — див.графік.

У 2021 році 77-е щорічне загальні збори Міжнародної асоціації повітряного транспорту (ІАТА) схвалило резолюцію про досягнення нульового балансу викидів вуглецю (net-zero carbon emissions) світовою авіатранспортною галуззю до 2050 року. Основна роль відводиться альтернативному паливу.

Щоб зробити зелений зріджений водень конкурентоспроможним за вартістю потрібна плата за викиди. Беззбитковість у порівнянні з Jet A очікується на рівні від 102 до 277 доларів за тонну CO2 в 2050 році, в залежності від географії. Це досить близько перегукується з викладками німецького аналітичного центру Agora Energiewende («навіть 200 євро за тонну СО2 не зроблять зелений водень конкурентоспроможним»).

При найоптимістичніших припущеннях розглянуті типи літаків можуть обмежити зростання викидів з 2035 року, але не знизити їх. Моделювання показало, що частка таких літаків в пасажиро-кілометрах світової авіації може скласти від 20% до 40%, і це знизить викиди на 126-251 Мт CO2-еквівалента в 2050 році, що становить від 6% до 12% викидів пасажирської авіації. Тому для досягнення амбітних кліматичних цілей світової авіації потрібні інші технології, в тому числі більш економічні літаки і екологічне авіаційне паливо, а також заходи щодо стримування зростання трафіку.

У грудні минулого року британський Інститут аерокосмічних технологій (Aerospace Technology Institute, ATI) представив концепцію літака FlyZero, що працює на рідкому водні і здатного здійснювати перельоти на відстані до 5000 морських миль (більше 9000 км) без дозаправки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button