Екологія

Люди виділяють парникові гази в 10 разів швидше вулканів

Кліматологи проаналізували, скільки вуглекислого газу викидали вулкани в давнину і скільки цього з’єднання сьогодні виробляється через діяльність людини. Порівняння цих величин показало, що людство викидає парникові гази швидше древніх активних вулканів.

Image by Pexels from Pixabay

50 мільйонів років тому на Землі почалося потепління. Температура планети зросла на 5-8 ° C за відносно короткий за геологічними мірками період, який отримав назву палеоценово-еоценового термального максимуму. Дослідження показують, що більша частина стародавніх викидів обумовлюється активністю вулканів, можливо, пов’язаних з утворенням Ісландії.

У новій роботі, опублікованій в журналі Proceedings of National Academy of Science, кліматологи показали, що океан поглинув близько 15 квадрильйонів метричних тонн вуглецю 55,6 мільйона років тому протягом декількох імпульсів, що тривали по 4000-5000 років. Але незважаючи на величезні обсяги викинутого в атмосферу парникового газу, клімат Землі не сильно постраждав, оскільки процес відбувався протягом тисяч років і середовище встигала до нього адаптуватися.

Дослідники показують, що сьогодні людство хоч і викидає вуглекислого газу менше, ніж стародавні вулкани, але робить це з набагато вищою швидкістю. Результати роботи показують, що ці величини розрізняються мінімум в десять разів.

Ключовим фактом в новому дослідженні став метод вимірювання рівнів вуглекислого газу протягом палеоценово-еоценового максимуму. Для цього вчені поставили досліди з живими видами древніх організмів – форамініфер. Ці морські організми з раковинами палеокліматологія вже давно використовує для аналізу вмісту вуглекислого газу в минулому Землі. Однак у новій роботі вчені вирішили взяти живі форамініфери і подивитися, як вони поводяться в воді з різною концентрацією вуглекислого газу. В результаті автори змогли отримати більш точне значення концентрації – точніше, ніж дозволяли попередні методи.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button