Земля

Людство приречене на вимирання протягом 500 років

Людство приречене на вимирання протягом 500 років — такий несподіваний і висновок зробив американський математик і астробіолог, професор Університету Арканзасу Деніел Уітмір. Дослідження вченого опубліковане на цьому тижні в науковому журналі International Journal of Astrobiology.


Основою роздумів вченого став так званий принцип посередності (або принцип пересічності, принцип Коперника) — один з основних принципів філософії науки, відповідно до якого ні Земля, ні Сонячна система не є унікальними об’єктами у Всесвіті без явних доказів зворотного.

Іншими словами, Земля і людина, як вид, приймаються як типові для Всесвіту об’єкти, поки що не існує незаперечних фактів їх унікальності. Таким чином, у Всесвіті повинні існувати інші раси живих істот, які досягли такого ж рівня технологічного розвитку, як і люди.

Принцип посередності не раз піддавався критиці. Наприклад, фізик Енріко Фермі сформулював знаменитий парадокс, сенс якого звучить так: якщо розвинених інопланетних цивілізацій так багато, чому ми досі не виявили їхні сліди?

Вчені по різному намагалися відповісти на парадокс Фермі. Хтось дотримується думки, що позаземні цивілізації навмисно приховуються від людства. Існує також гіпотеза, що технологічно розвинені цивілізації вимирають дуже швидко.

На основі складних розрахунків математик Деніел Уітмір зробив висновок, що цивілізації, які досягли рівня технологічного розвитку людства, неминуче приречені на вимирання протягом 500 років. Більше того, вимирання цих цивілізацій веде до зникнення біосфери планети, тобто загибелі на ній всього живого. Уітмір вважає, що така доля чекає будь-який вид, який першим досягли високого технологічного рівня на будь-якій планеті. Таким чином, вчений спрогнозував сумне майбутнє для людства.

Протилежністю принципу посередності є гіпотеза унікальної Землі, розроблена в другій половині XX століття астрономом Дональдом Браунлі і палеонтологом Пітером Вордом. Згідно теорії Браунлі і Уорда, високорозвинене життя на Землі виникло завдяки поєднанню дуже рідкісних для Всесвіту умов та характеристик планети.

Кнопка «Наверх»
Закрыть