Земля

Давнім суспільством правили жінки, а чоловіки виконували накази

Жінки правлячого класу зіграли важливу роль в управлінні Ель-Аргар – суспільства, яке процвітало на південному сході Піренейського півострова між 2200 і 1550 роками до нашої ери. За останні два століття свого існування воно перетворилося в першу державну організацію західного Середземномор’я.

До таких висновків прийшли дослідники з Автономного університету Барселони (UAB). Вони провели дослідження з аналізу вмісту княжої гробниці. В ній знаходилися дві людини і велика кількість цінних предметів. Гробницю виявлено в 2014 році на археологічних розкопках Ла-Альмолойя в Плієго, Мерсія. Останки знайшли під підлогою «залу правителів».

«Ці виняткові археологічні знахідки дають уявлення про правителів, підданих і символічні об’єкти перших державних товариств, що виникли в Європі в епоху бронзового століття», – стверджує Вісенте Луллій, один з координаторів дослідження. Воно дало археологам уявлення про політичну та економічну міць правлячого класу в Ель-Аргар.

У похованні археологи знайшли велику керамічну посудину. На ній зображені дві людини: чоловік у віці від 35 до 40 років і жінка у віці від 25 до 30 років. Поруч з ними знайдено 30 цінних і престижних предметів, багато з яких виготовлені зі срібла або прикрашені дорогоцінними металами. Особливість знахідки в тому, що майже всі предмети належали жінці. Найвидатнішим з них була срібна діадема на голові жінки.

Згідно з генетичним аналізом, проведеним в Інституті Макса Планка, люди, поховані в могилі, були сучасниками і померли майже в один час. Вони не були родичами, але у них була дочка, яку знайшли похованої поряд з ними. У жінки було кілька вроджених аномалій, а також відмітини на ребрах, які могли вказувати на легеневу інфекцію на момент смерті. Тим часом у чоловіка був знос кісток, який вказує на інтенсивну фізичну активність, можливо, верхову їзду.

Давнім суспільством правили жінки, а чоловіки виконували накази
Частина похоронного інвентарю, знайденого в могилі 38 в Ла-Альмолойя. Фото: Grup ASOME-UAB

На думку дослідників, велика кількість похоронного приладдя, знайдених в гробницях елітних жінок Ель-Аргар, в яких діадеми мають особливе значення, є показником їх визначної ролі в управлінні суспільством у колисці суспільства Аргар і центрі найбільш значущої політичної та економічної влади в регіоні.

У аргарському суспільстві жінок домінуючих класів ховали з діадемами, а чоловіків – з мечем і кинджалом. «Оскільки мечі є ефективний інструмент швидше для посилення політичних рішень, чоловіки в Ель-Аргар могли грати швидше виконавчу роль, навіть якщо ідеологічна легітимація, а також, можливо, правління, було в руках жінок» – пояснюють учені. Схоже, майбутньою державою правили саме жінки, а чоловіки виконували накази. Висновки археологів публікує журнал Antiquity.

Суспільство Ель-Аргар процвітало з 2200 по 1550 рік до нашої ери на південному сході Піренейського півострова (Мерсія і Альмерія) за часів раннього бронзового століття. Воно відрізнялося міськими центрами та монументальними спорудами, розвиненим поділом праці, політичними кордонами.

Відкриття поховання в Ла-Альмолойя, розкопаної в 2014 році, підкреслило унікальне археологічне багатство цього місця. Привілейоване стратегічне положення, яке допомагало цьому суспільству процвітати більше шести століть. Діадема, знайдена в на голові княгині в Ла-Альмолойя, – єдина збережена в Іспанії.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button