Наука

Магнітні бактерії допоможуть боротися з пухлинами

Швейцарські вчені навчилися контролювати рухи бактерій, які містять залізо, проводячи їх крізь стінки кровоносних судин прямо до цілі. В майбутньому такі мікроби допоможуть адресно доставляти ліки до пухлинної тканини.

©Yimo Yan, ETH Zurich

Одним з перспективних знарядь для перемоги над раком вважаються засоби, що дозволяють адресно доставляти ліки до пухлини. Вчені пробують для цього найрізноманітніші способи — від мікроскопічних роботів до ультразвуку і рентгена. Нещодавно команда зі Швейцарської вищої технічної школи Цюріха (ETH Zurich) показала, що це завдання можуть вирішувати і бактерії, що володіють природним магнетизмом. Стаття вчених опублікована в журналі Science Robotics.

Професор Симон Шурль (Simone Schurle) та його колеги працювали з бактеріями з роду Magnetospirillum. Ці мікроби здатні активно пересуватися, використовуючи джгутики, і орієнтуються в магнітному полі Землі завдяки наявності магнетосом, заповнених залізом. Це наштовхнуло вчених на думку використовувати зовнішні магнітні поля для управління переміщеннями бактерій, щоб направляти їх точно в потрібне місце організму хворого.

Автори проводили експерименти з живими мишами і культурами людських клітин в “пробірці”, показавши, що метод дійсно дозволяє “командувати” бактеріями. Під впливом магнітного поля ті здатні проходити крізь стінки судин і заселяти пухлини.

Використання обертового магнітного поля в рази підвищує ефективність цього процесу. Мікроби буквально угвинчуються в судинні оболонки, протискуючись через найвужчі просвіти в них. Вже через годину поле можна відключати: до цього моменту бактерії виявляються в пухлини і далі самостійно переміщаються в глибину.

У майбутньому клітини Magnetospirillum можна модифікувати для перенесення ліків. Вчені продемонстрували це, прикріпивши до клітин ліпосоми — сферичні структури, заповнені флуоресцентним матеріалом. Під час експерименту мікроби успішно доставили його до цілі. У перспективі такі ліпосоми можна буде заповнювати і лікуючими речовинами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button