Земля

Магнітні полюси Землі не перевернуться в найближчу 1000 років

Падіння напруженості магнітного поля Землі не приведе до зміни полюсів місцями як мінімум в найближчу тисячу років, так як зараз його сила приблизно в два рази вище середніх значень для недавньої історії планети, йдеться в статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

“Я можу сказати тільки одне – якщо напруженість магнітного поля буде падати з тією ж швидкістю, що й сьогодні, то пройде ще тисяча років до тієї точки, коли воно впаде до типових середніх значень. Коли це станеться, воно як може знову піти вгору, так і піти вниз. Ми не можемо передбачити, що трапиться потім, враховуючи вкрай непередбачувану натуру магнітогідродинамічних процесів в ядрі Землі “, – заявив Хуапей Ван (Huapei Wang) з Массачусетського технологічного інституту (США).

Ван і його колеги прийшли до такого висновку, вивчивши сліди кількох древніх переворотів магнітної осі планети, які “закарбувалися” в породах, викинутих вулканами на Галапагоських островах за останні п’ять мільйонів років.

Цей архіпелаг, як відзначають вчені, є ідеальним місцем для таких вимірів, оскільки він розташований майже на екваторі планети, де напруженість магнітного поля завжди дорівнює половині від тих значень, які спостерігаються на полюсах. Аналогічні виміри інша команда геологів проводила в Антарктиці, де теж залягає безліч вулканічних порід зі слідами магнітного поля.

Ці спостереження допомогли авторам статті з’ясувати, якими типовими значеннями напруженості володіло магнітне поле в минулому. Виявилося, що в попередні історичні епохи магнітне поле Землі було набагато слабкіше, ніж сьогодні – близько 15 мікротесла на екваторі замість сучасних 32 мікротесла, і близько 30 мікротесла на полюсах, при сучасних 64 мікротесла.

Раніше вчені вважали, спираючись на заміри реманентної намагніченості в зразках порід з помірних широт, що сьогодні напруженість магнітного поля Землі приблизно близька до його мінімальних значень, при досягненні яких зазвичай відбувається переворот магнітної осі планети.

Відкриття Вана і його колег означає, що напруженість магнітного поля Землі сьогодні насправді помітно вище, ніж вона була під час минулих п’яти мільйонів років. Це говорить про те, що магнітна вісь планети не буде перевертатися як мінімум в найближчу тисячу років або навіть більш тривалий термін.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button