Земля

Малярійні комарі розширюють свій ареал на п’ять кілометрів на рік

З кінця XIX століття комарі Anopheles, рознощики малярії та інших важких хвороб, просунулися на півтисячі кілометрів далі від екватора. Завдяки глобальному потеплінню щороку їх ареал збільшується на 4,7 кілометра, ставлячи під загрозу все більше число людей.

Малярія залишається однією з наймасовіших і небезпечних інфекційних хвороб у світі. Щороку нею хворіють сотні мільйонів людей, а сотні тисяч помирають. Ефективної вакцини проти малярії не існує, тому особлива увага приділяється головним рознощикам цієї інфекції в Африці — тропічним комарам роду Anopheles. Існують навіть проекти з виведення ГМ-ліній, в яких збудники малярії не виживають.

Поки таких рішень не знайдено, вчені відстежують популяції комарів, щоб заздалегідь вживати необхідних заходів. Цій темі присвячена нова робота біологів з Американського Джорджтаунського університету, про яку вони пишуть в статті, опублікованій в журналі Biology Letters. Висновки Коліна Карлсона (Colin Carlson) і його співавторів не надто втішні: в останні роки ареал Anopheles розширюється все швидше, і рознощики малярії з’являються все далі від екватора.

Вчені відзначили, що сьогодні середньорічна температура на Землі приблизно на 1,2 градуса Цельсія вище, ніж в доіндустріальну епоху. При цьому глобальне потепління розвивається все швидше, і, відповідно, змінюється ареал поширення комарів по Африці. Проведений в 2011-му аналіз показав, що за рік ареал розширюється в сторони полюсів на 1,7 метра, а також піднімається на 1,1 метра ближче до вершин гір. Нові дані вказують на куди більш стрімке просування.

Карлсон з колегами вивчили архівні та свіжі дані про поширення 22 видів Anopheles, що належать до періоду від 1898 до 2016 року. З’ясувалося, що за цей час комарі просунулися на 500 кілометрів ближче до Південного полюса і освоїли висоти на 700 метрів вище. Це відповідає розширенню на швидкості 4,7 кілометра на рік в сторони від екватора і на 6,5 метра у висоту — в рази швидше минулих оцінок.

Поки “примхливість” Anopheles залишається одним з важливих факторів, що стримують поширення малярії (та інших хвороб, які вони переносять). Ці комарі потребують суворо визначеної температури і вологості, тому рідко зустрічаються за межами тропічної Африки. Однак тенденції останніх років можуть змінити ситуацію. Потепління розширює ареал комарів і продовжує пору року, протягом якого вони зберігають активність.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button