Земля

Матері-косатки відмовляються від розмноження, щоб піклуватися про дорослих синів

Нерідко матері жертвують своїм майбутнім заради дітей, але гігантські хижі кити довели цю справу до крайності: після народження сина вони відмовляються від подальших спаровувань, щоб продовжувати піклуватися про дитинча, навіть коли він стане дорослим.

Мати-косатка з дитинчам / © Center for Whale Research

Батьки часто жертвують своїм майбутнім репродуктивним успіхом, щоб підвищити виживання потомства. У деяких видів соціальних ссавців ці “батьківські інвестиції” (переважно з боку матерів) тривають, навіть коли дитинчата стають дорослими. Однак дотепер вчені оцінювали тільки вигоду дитинчат, тоді як ціна материнського внеску для самих дорослих самок залишалася неясною.

Щоб з’ясувати, наскільки турбота про вирощених дитинчат впливає на репродуктивний успіх матері, міжнародна група дослідників з Великобританії і США вивчила групу косаток, яка з 1976 року знаходиться під наглядом американського Центру вивчення китів. Протягом багатьох років вчені вели докладні родоводи для кожної тварини, що дозволило простежити, як народження сина або дочки впливало на подальший репродуктивний успіх матері.

Результати, опубліковані в журналі Current Biology, показали негативну і досить сильну залежність між народженням дитинчати чоловічої статі і репродуктивним успіхом матері. Хоча у косаток і самці, і самки зберігають багаторічні тісні зв’язки з матір’ю, саме після народження самця косатки частіше відмовлялися від подальшого відтворення (кожне дитинча чоловічої статі знижувало шанс завагітніти в наступному році більш ніж наполовину!), щоб піклуватися про сина, навіть коли він стане дорослим.

Таку поведінку не можна пояснити ні тривалим вигодовуванням дитинчати (лактація у косаток зазвичай займає півтора року, і вигодовування дочки не заважає матері завагітніти), ні складом групи — як в нечисленних, так і в великих сім’ях самки поводилися однаково. Ймовірно, еволюційна перевага, яку отримують матері, які жертвують своїм майбутнім заради синів, переважає потенційну вигоду від додаткових сезонів розмноження. Так що вони продовжують захищати дорослих синів від загроз і ділитися з ними їжею.

Самця косатки можна здалеку відрізнити від самки за довгим спинним плавцем / © Jon McCormack/Getty Images

Виявлена особливість розмноження косаток помітно знижує швидкість відтворення їх популяцій, що обіцяє проблеми людям, які займаються охороною китів. Дослідники припускають, що один з коренів проблеми — харчовий стрес косаток, які стикаються з нестачею кормової риби. В такому випадку відновлення популяцій їх видобутку може пом’якшити бажання самок косаток жертвувати собою заради синів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button