Земля

На Київщині чоловік має унікальний сад: вирощує банани і ананаси

Продовольчі банани київського ентузіаста дають малі, але смачні плоди.

Банани, ананаси, гранати, мандарини, апель­сини, лимони, папая, гуая­ва, кумквата, ківі… І все це у  селі Рожни Броварського району. Киянин Анатолій Патій пере­творив свої диво-теплиці в справжні джунглі, в яких зібрано понад 50 сортів тропічних рослин.

Як ідеться у wz.lviv.ua,   тут є і незрівняної краси декоративний чагарник із Гватемали, плоди якого на­зивають «водою богів», бо смаком нагадують одночас­но ананас, суницю, лимон та мандарин.

Киянин за­хопився вирощуванням тро­пічних рослин у молодості, хоча своє життя планував пов’язати з технікою — закінчив машинобудівний технікум, Київський інститут цивільної авіації. Працював ін­женером-авіатором,  а тропічну екзотику розміщував на балко­нах трикімнатної квартири.

Вре­шті хобі переважило, й чоловік, покинувши професію, пішов вчитися до аграрного універ­ситету, щоб стати агрономом й вийти за рамки свого «зимового саду». Він вирішив власноруч звести енергозберігаючу спо­руду.

Домашню теплицю інженер  за­нурив майже на два метри в землю. Там ґрунт впродовж року має однакову темпера­туру. Відтак підігріває і знизу й з боків теплицю, яка зовні на­гадує підземелля з прозорим дахом. Наземну частину чоло­вік утеплив світловідбивним матеріалом.

Товщина стін тепли­ці становить лише 25 сантиме­трів. Цього цілком достатньо, аби підтримувати температуру в межах +20…25°C.  Обігрівачем пра­цює не якесь потужне промис­лове обладнання, а невеликий генератор.

Крім цього, за словам садовода електрика для освітлення «джунглів» не використовується. Рослинам вистачає світла, яке проникає через прозорий дах. За під­рахунками пана Анатолія, така теплиця потребує обігріву у 15 разів менше, ніж звичайна, а світла — в 1,8 раза. При цьому врожайність будь-якої виса­дженої там культури збільшу­ється щонайменше вдвічі.

Запатентувавши свій вина­хід, чоловік поділив теплицю на дві частини — «тропіки» та «суб­тропіки».  Киянин випробував силу-силенну сор­тів. І експериментує, схрещу­ючи різні види рослин.

Розве­денням екзотів він займається понад тридцять років. Унікальні саджанці любителя-селекці­онера розходяться по всьому світу. Де лише не ростуть тро­пічні рослини з «київським» корінням:  в Італії та Іспанії — лимони, в Арабських Еміра­тах — карликові банани, майже в усіх країнах колишнього СРСР — цитрусові…

У Патія є і  свій влас­ний сорт — лимон Київський, який за рік дає чотири урожаї — 200 кілограмів плодів. Хоча деревце зовсім не примітне, заввишки близько 80 сантиме­трів.

У теплиці також розкошують карликові бананові деревця за­ввишки до 80 сантиметрів. Це одні з найменших у світі. За рік на кожному з них виростає ве­личезне гроно у 400?500 плодів. Вони також маленькі — розміром до 10 сантиметрів. Власне, та­кими і мають бути справжні про­довольчі банани, на відміну від величезних кормових, які за­полонили наші ринки та супер­маркети.

Ще одна гордість селекціонера — ананаси, які ростуть у горщиках. За словами Патія, ананас невибагливий у догляді, здатен пів року без води простояти на 30?40-гра­дусній спеці. Росте без коріння. Тяг­не вологу й поживу з повітря.  І якщо у  природі ананаси виростають до 10 кілограмів, то у теплицях столичного селекціонера-любителя  дозрівають 15-кі­лограмові екземпляри.

Натхнення: greenpost.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button