Здоров'я

Медики з’ясували, як нездорове харчування порушує сон

Хоча споживання певних харчових речовин раніше пов’язували з деякими параметрами сну, докази, отримані дослідним шляхом, були відсутні. Автори нового дослідження вирішили заповнити цю прогалину.

Вчені з кафедри медичних наук Уппсальського університету у Швеції розібралися, як два різних типи дієт в короткостроковій перспективі впливають на сон на рівні макроструктури і мікроструктури. Результати дослідження опубліковані в журналі Obesity.

Автори інших наукових робіт раніше пов’язували скорочення часу сну з активним споживанням нездорової їжі і підвищеним довгостроковим ризиком збільшення ваги. Крім цього, в перехресних дослідженнях вчені аналізували, як дієта може модулювати сон. Але прямий вплив харчування на якість нічного відпочинку залишалося маловивченим.

Учасниками нового експерименту стали 15 здорових молодих чоловіків (середній вік — 23,1 року) з хорошим самопочуттям і індексом маси тіла від 18 до 28, нормальною окружністю талії (менше 102 сантиметрів) і стабільною вагою за останні пів року. Вони не приймали будь-які ліки, не мали неврологічних розладів і порушень сну.

Випробовувані повинні спати по 7-9, 25 години на добу за звичним графіком, вести щоденник і дотримуватися триразового режиму харчування: одна група сиділа на нездоровій дієті з високим вмістом жирів і цукру, друга — на більш здоровій дієті з низьким вмістом жирів і цукру. Щоб додатково підтвердити результати, учасники згодом перейшли на більш тривалий період неспання.

Енергетичну цінність вчені коригували в залежності від маси тіла чоловіка, але в цілому вона істотно не розрізнялася — приблизно 2624-2709 кілокалорій. Більш нездорова дієта складалася з несолодкого йогурту з трьох відсотків жиру та підсолодженої граноли на сніданок, макаронних виробів з фрикадельками та кетчупом на обід, а також піци та шоколадних вафель на вечерю. Друга група повинна була їсти нежирний, несолодкий і не ароматизований йогурт, несолодкі граноли на сніданок, макарони з зеленим горошком на обід, лосось та овочі на вечерю.

З напоїв учасникам пропонували тільки воду, кава і алкоголь опинилися під забороною. Харчуватися потрібно було в певні години і протягом 20 хвилин.

Як показали результати, тривалість сну істотно не розрізнялася між двома групами: вона склала в середньому сім годин і 43 хвилини. Вчені також не виявили відмінностей в тому, як молоді люди самі оцінювали якість свого нічного відпочинку, ранкову сонливість і почуття голоду.

“Потім ми оцінили параметри сну – як загальні, так і відповідні двом стадіям: повільних рухів очей і швидких рухів очей. Ці показники були подібними і перебували в межах нормального діапазону в обох досліджуваних групах протягом ночі», — додали вчені.

Так само не було відмінностей на початку, ефективності сну та його макроструктурі на різних стадіях.

Однак дієта з високим вмістом жирів і цукру призводила до зниження дельта-активності — високоамплітудного повільного ритму головного мозку, видимого на електроенцефалограмі, — але збільшувала альфа – і тета-ритм під час глибокого сну.

“Ми надали перший, наскільки нам відомо, прямий доказ того, що коливальні моделі сну у здорових людей можуть бути змінені дієтою з великим вмістом жиру і цукру. Крім цього, ми показали: хоча макроструктурні зміни сну не відрізнялися між двома групами, зміни в ритмах мозку, що залежать від дієти, переносилися на ніч відновлення після тривалого неспання. Враховуючи безліч функцій сну, наші результати дають уявлення про потенційний механізм, через який нездорове харчування може модулювати параметри здоров’я, пов’язані зі сном, такі як когнітивні функції і секреція гормонів», — підсумували автори роботи.

За їх словами, висновки варто перевірити ще раз в більш великому дослідженні, а також на прикладі жінок і дітей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button