Наука

Меланін у поєднанні з селеном можуть захищати від радіації

Вчені знайшли з’єднання, здатне оберігати від смертельних доз іонізуючого випромінювання.Американські фахівці з’ясували, яким чином можна створити стійку до впливу радіації речовину на основі пігменту меланіну і природного елемента селену. Виявилося, що таке з’єднання має підвищену стійкість до іонізуючого випромінювання.

Вчені Північно-Західного університету в США в рамках експерименту, який повинен був допомогти знайти найбільш стійку до радіації форму меланіну (бежевий піомеланін, жовтий феомеланін, коричневий еумеланін, чорні алломеланін і нейромеланін), помітили, що захисні властивості тим вище, чим більше в молекулі міститься сірки. В якості гіпотези фахівці вирішили замінити сірку на селен, перевіривши властивості отриманого з’єднання.

У підсумку синтезований за допомогою гормону допаміну і сірковмісні амінокислоти цистеїну, в якій сірка замінена на селен, селеномеланін перевірили на стійкість до радіації. Оброблених новою речовиною клітин і мікробів піддали впливу гамма-випромінювання в 6 грей. З’ясувалося, що клітини, оброблені селеномеланіном, були в 2-3 рази сильніше захищені, ніж оброблені еумеланіном і феомеланіном.

Робота, результати якої опубліковані в журналі Journal of the American Chemical Society, може бути використанй в пошуку способів захисту організму людини від радіації у тому числі під час тривалих космічних експедицій. Автори дослідження вважають, що синтезований або природний селеномеланін, якщо його виявлять, можна буде задіяти як для створення препаратів для захисту від іонізуючого випромінювання, так і для захисних матеріалів в промисловості.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button