Земля

Метеорит Чіксулуб убив одне життя і зародив інше

Метеорит Чіксулуб накачав окропом надра Землі

В результаті падіння на нашу планету метеорита Чіксулуб земна кора тріснула і впустила під себе мільйони тонн гарячої води, яка циркулювала там протягом більш мільйона років, що запустило важливий для Землі хімічний процес, про що свідчить нове дослідження кратера на мексиканському півострові Юкатан.

Science Photo Library / Alamy Stock Photo

Гідротермальні системи, подібні тій, яка утворилася в результаті удару метеорита, але утворилися набагато раніше, можливо, були джерелом зародження раннього мікробного життя на Землі, пишуть дослідники в журналі «Наука».

Масивний кратер Чіксулуб на мексиканському півострові Юкатан є слідом, залишеним вбивцею, якого у деяких дослідженнях звинувачують у знищенні понад 75% життя на Землі, включаючи нелітаючих динозаврів.

У 2016 році група вчених уважно досліджувала затоплений кратер, свердлячи в скелях отвори, глибиною до 1335 метрів, щоб як слід вивчити місце “злочину”.

Одним з дослідників був планетолог Девід Крінг з Місячного і Планетарного Інституту в Х’юстоні. Він виявив у кратері доказ того, що шари породи, в яких були знайдені ознаки удару, згодом виявилися поцятковані жилами молодших мінералів, таких як кварц і ангідрит. Такі вени, подумав Крінг, натякають, що гарячі гідротермальні води циркулювали під Чіксулуб протягом якогось часу після падіння.

Гідротермальні системи можуть виникати там, де Земля тектонічно активна. Наприклад, коли тектонічні плити утворюють ущелини в морському дні, розплавлена порода, що підіймається нагору в цих областях, кип’ятить воду, вже циркулюючу в шарах кори. Але, як помітив Крінг, півострів Юкатан знаходиться в тектонічно спокійному місці.

Потім вчені зробили аналіз вилучених кернів. «Одразу стало зрозуміло, що вони були гідротермально змінені», — говорить Крінг. Сильний жар циркулюючої морської води викликав хімічні реакції всередині породи, перетворюючи одні мінерали в інші. Визначивши різні типи мінералів, вчені з’ясували, що початкова температура води становила понад 300 градусів Цельсія, а потім остигала приблизно до 90 градусів.

Хімічно змінені породи під кратером тягнуться приблизно на чотири або п’ять кілометрів. За словами Крінга, гідротермічно змінена зона охоплює обсяг, який у дев’ять разів перевищує обсяг системи Єллоустонської кальдери, площа якої становить 55 на 72 км. Палеомагнітні дані свідчать про те, що дана система проіснувала більше мільйона років.

Створені умови виявилися сприятливими для утворення життя, на зразок екстремофілів, які процвітають і в киплячих калюжах Єллоустоун. На додаток до рідин, багатих металами, які могли б служити джерелом енергії для мікробів, камені виявилися пористими і проникними, як пемза — найзатишніше укриття для мікробів.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button