Наука

Крила комах з’явилися кінцівки в процесі еволюції

Крила комах з’явилися кінцівки в процесі еволюції. До такого висновку прийшли вчені Андалузького центру біології розвитку. Результати їх дослідження опубліковані в журналі Nature Communications.

Еволюційні процеси утворення крил схожі з тими, що відповідають за ріст зябер у личинок. За них відповідають ті ж гени. Біологи перевірили цю гіпотезу на крилатих поденках, самці яких мають цікаву особливість — у них додаткова пара очей на потилиці.

Більшу частину свого життя поденки знаходяться в стадії личинки, яка веде водний спосіб життя. Після декількох років життя поденки перетворюються на дорослих особин і живуть в такому вигляді всього пару тижнів. За цей час вони починають паруватися, здійснюючи шлюбні польоти. Рої комах стають настільки численними, що їх легко може помітити будь-яка людина.

У двокрилих личинки поденок обох статей виглядають ідентично і нагадують креветок. При цьому ці дивні комахи були одні з перших, хто в процесі еволюції освоїв політ.

За словами Ізабель Альмуді з Андалузького центру біології розвитку, вирощуючи личинок Cloeon dipterum в лабораторних умовах, вченим вдалося з’ясувати, як саме відбувається перетворення личинок в крилатих імаго. Вчені прослідковували їх геном, простежили за активністю різних генів у тканинах і прийшли до несподіваних результатів. Наприклад, зір самців складніший, ніж у самок: вони мають два додаткових пігменти-опсина, чутливих до далеких синіх та ультрафіолетових частин спектра. А в тканинах зябер експресуються ті ж гени, що у інших тварин пов’язані зі сприйняттям запаху і смаку. Деякі з цих генів залучені в розвиток крил у дорослих одноденок. З цього вчені зробили висновок: відомо, що зябра еволюційно з’явилися з кінцівок, отже, їх генетичний зв’язок з крилами дає підстави вважати, що і крила комах були раніше їх ніжками.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button