Земля

Америці загрожує навала загадкових періодичних цикад (фото+відео)

Періодичні цикади — одні з найбільш таємничих комах на планеті, які примітні своїм незвичайним життєвим циклом: вони вибираються з-під землі раз в 13 або 17 років всього на кілька тижнів, а потім вмирають. Але коли це відбувається, про це дізнаються всі околиці, так голосно цикади «співають». Чергове явище полчищ галасливих підземних жителів відбудеться в США вже в цьому місяці.

Ентомологи припускають, що такий цікавий спосіб життя дозволяє періодичним цикадам уникати більшості хижаків, які просто не можуть пристосуватися до їх життєвого циклу, а при масовому виході на поверхню встигнути з’їсти всіх. І справді — природних ворогів у них мало, якщо не вважати паразитичних грибків, які перетворюють комах в сексуальних збоченців за допомогою наркотичних речовин. Однак, за недовгий час (4-6 тижнів) на свіжому повітрі цикади можуть доставити безліч проблем, в першу чергу, своїм шумом.

Пройшовши всі стадії розвитку до дорослої статевозрілої особини, періодичні цикади вибираються з-під землі і починають шукати партнера для спаровування. Чоловічі особини за допомогою спеціальних мембран на своїх черевцях витягують неймовірно гучні звуки для залучення самок. Гучність цього співу може досягати 90-100 дБ, що порівнянно з шумом від працюючої бензинової газонокосарки, ручного перфоратора або проїжджаючого поруч вантажного залізничного складу.

Фактично, гучні звуки — єдине, чим періодичні цикади можуть нашкодити людині. Вони не переносять інфекцій, не пожирають рослинність (на поверхні ці комахи взагалі майже не їдять), не займають нічию екологічну нішу. Але шум може бути нестерпним, причому він не припиняється навіть вночі.

Як пише портал Sciencealert, в 2020 році в ряді штатів Америки (в основному у Вірджинії, Західній Вірджинії та Північній Кароліні) очікується поява виводка під номером IX. Свої номери є у всіх зареєстрованих популяцій. Причому завдяки тому, що вихід цикад суворо прогнозований і завжди відбувається через певні проміжки часу, вони часто, крім римської цифри, іменуються за місцем виявлення, а також є специфічним і надійним маркером в літописах.

Періодичні цикади виконують дуже важливу роль в екосистемі. Свої яйця самки, які живуть трохи довше самців, відкладають в розрізах кори молодих пагонів деяких дерев. Часто це призводить до відмирання цілих гілок, проте на наступний рік з-за цього різко посилюється цвітіння рослин. Крім того, величезні кількості мертвих комах сприяють ремінералізації грунту. Навіть личинки цикад, які живляться соками коренів рослин, не завдають їм шкоди — комахам невигідна смерть або погіршення стану свого «донора», адже він повинен забезпечувати живлення протягом 13 або 17 років.

У деяких штатах Америки до кінця травня на поверхню землі вийде виводок періодичних цикад під номером IX.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть