Всесвіт

М’язи марсіанських колоністів врятує червоне вино

Найбільшу кількість змін під час перебування в космічному просторі або на іншому небесному тілі зазнає опорно-руховий апарат людини: м’язи і кістки. Одна з хімічних речовин, що зустрічається в червоному вині — ресвератрол, — стане головним захисником м’язів космонавтів під час польоту на Марс і при роботі на його поверхні.

Зараз екіпаж МКС щодня витрачає кілька годин займаючись на тренажерах, щоб не допустити атрофії м’язів. Без цього всього за три тижні в умовах невагомості м’язова маса нижніх кінцівок людини зменшується на 30%. При польотах на інші планети, наприклад, на Марс, крім кількох місяців у космосі, екіпажу доведеться адаптуватися і до іншої силі тяжіння — на Червоній планеті вона становить третину земної. Колектив вчених з Медичного факультету Гарварду під керівництвом Марі Мортро (Marie Mortreux) звернув увагу на властивість ресвератролу компенсувати ефекти діабету другого типу на організм людини, один з яких дуже знайомий космонавтам: деградація м’язів.

Дослідники спорудили спеціальні костюми для щурів, які компенсували 2/3 земної гравітації, але при цьому не обмежували їх рух. По суті, тварини були майже підвішені у своєрідному гамаку у своїй клітці, але як і раніше могли торкатися підлоги і пересуватися таким чином. За два тижні життя в таких умовах, сила лап гризунів впала на 5-10%, проте якщо піддослідним давали ресвератрол, деградації не відбувалося, або вона була незначною. Подальші випробування повинні показати по-перше, механізм його роботи, а по-друге, можливість створити на його основі ефективні препарати.

Ресвератрол у відносно великих кількостях міститься в червоному вині і шкірці винограду. Він відомий своїм протипухлинним, протизапальним та кардіопротекторним ефектом на організм ссавців. Завдяки цьому факту, часто виникають міфи про користь вина, однак дослідження показують, що від його вживання не виникає очікуваних «молодильних» або оздоровчих ефектів. Передбачається, що інші компоненти нейтралізують дію спиртного ресвератролу. Результати дослідження Монтро і її колег опубліковані в журналі Frontiers in Physiology.

Кнопка «Наверх»
Закрыть