Всесвіт

2 000 років тому Бетельгейзе була жовтою, а не червоною

Астрономи помітили різку зміну кольору Бетельгейзе – яскравої зірки в сузір’ї Оріона. Виявилося, вся справа в старінні об’єкта і втрати маси.

Дослідники пояснили, що зірки живуть мільйони або навіть мільярди років. Але вчені вважали, що при цьому вони не змінюються або роблять це повільно.

Але виявилося, що Бетельгейзе зазнала очевидних змін за цей проміжок часу, причому дуже помітні. І ці зміни зафіксовані в історичних записах. Наприклад, в 1800 році до н.е. астроном з Китаю Сіма Цянь писав, що у Бетельгейзе насичений жовтий колір. Це підтверджується і записами інших древніх вчених.

Зірка в сузір’ї Оріона

На думку астронома Ральфа Нойхойзера з Єнського університету в Німеччині, швидка зміна кольору пов’язана з еволюцією.

“Сам факт зміни кольору зірки протягом двох тисячоліть з жовто-оранжевого на червоний говорить нам про те, що її маса в 14 разів більше маси нашого Сонця. А маса є основним параметром, що визначає еволюцію зірок, – зазначив він. – Бетельгейзе зараз 14 млн років, і вона знаходиться на пізніх стадіях еволюції. Приблизно через 1,5 млн років вона стане надновою».

У міру старіння Бетельгейзе втрачала масу і почала остигати. Для зміни кольору знадобилося всього кілька тисяч років. Це означає, що еволюція була досить швидкою. Зазвичай вони перетворюються з синьо-білих карликів в червоні надгіганти протягом декількох тисячоліть. Бетельгейзе зробила це за два тисячоліття, що вказує на зміну маси.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button