Всесвіт

Міжзоряний об’єкт Оумуамуа може виявитися не кометою

Астрономи знову засумнівалися в кометній природі першого виявленого міжзоряного об’єкта: можливо, Оумуамуа — щось середнє між кометою і астероїдом.

Вже рік пройшов з тих пір, як астрономи помітили невелике тіло, що перетинає Сонячну систему по такій траєкторії і з такою швидкістю, що врешті-решт воно було визначене як міжзоряний об’єкт. Назву він отримав відповідну — 1I/Оумуамуа: 1 — перший, I — міжзоряний (Interstellar), Оумуамуа — «гість» або «посланець» в перекладі з гавайського (об’єкт вперше був помічений дослідниками, що працюють в обсерваторії на Гаваях). Чи дивно, що Оумуамуа привертає величезну увагу вчених, які, однак, досі не можуть з’ясувати його природу.

Спочатку його визнали кометою, потім — астероїдом. А кілька місяців тому астрономи виявили, що Оумуамуа міг отримати додаткове прискорення за рахунок випаровування Сонцем легких речовин з його поверхні, і знову вирішили, що це комета. На такий же варіант вказує і вивчення спектру Оумуамуа: в його складі виявляється маса водного льоду, характерного для комет. Але в новій роботі кембриджського астрофізика Романа Рафікова (Roman Rafikov) ця версія знову ставиться під сумнів. Відповідна стаття представлена в онлайн-бібліотеці препринтів arXiv.org.

Справді, скільки б доводів на користь гіпотези про «кометної природі» Оумуамуа не наводилося, одне абсолютно ясно: у нього не було хвоста, який повинні викидати комети, зближуючись з Сонцем. Зрозуміло, хвіст міг виявитися дуже розрідженим, а спостереження за стрімким об’єктом — занадто короткими, так що хвоста ми могли просто не помітити. Проте професор Рафіков вказує, що випаровування речовини з поверхні Оумуамуа, яке могло б створити хвіст і надати йому додаткове прискорення, в будь-якому випадку повинно було вплинути і на характер обертання об’єкта.

Більш того, за розрахунками вченого, якщо додаткове прискорення дійсно пов’язане з цим процесом, то воно повинно було прискорити обертання Оумуамуа до такої великої швидкості, що будь-яка комета розвалилася на частини під дією відцентрових сил.

«З’являються доводи на користь і тієї, і іншої версії, — додає Роман Рафіков. — Але якщо це астероїд, то з дуже незвичайним, екзотичним сценарієм утворення».

Можливо, дивний міжзоряний гість вказує на істотний недолік існуючої класифікації малих небесних тіл. Ми звикли розділяти їх на кам’янистих жителів внутрішніх областей Сонячної системи, астероїди, що рухаються по порівняно круглим траєкторіям, і льодяні комети, більш численні, які перебувають в далеких зовнішніх областях і прилітають до Сонця по сильно витягнутих орбітах. Екзотичні особливості Оумуамуа можуть говорити про те, що такий бінарний поділ недостатньо точний і існують не тільки «суворі» астероїди і комети, але і проміжні варіанти.

Кнопка «Наверх»