Земля

Мікроб-“кілер” з В’єтнаму вбиває людей за 24 години

Імунологи розкрили механізм, який дозволяє збудникові “в’єтнамської лихоманки” Burkholderia pseudomallei проникати в мозок людини і вбивати її вже через добу після зараження; це допоможе вченим створити вакцину від цієї хвороби, яка щороку вбиває понад 90 тисяч людей у Південно-Східній Азії.

7674dcdb6712554148d613bc1e9bc51c

Тропічна лихоманка меліоідоз займає третє місце за кількістю смертей у Південній і Південно-Східній Азії після туберкульозу і ВІЛ. Ця хвороба викликається грам-негативною бактерією Burkholderia pseudomallei, що мешкає в заболоченому ґрунті і дрібних водоймах у цій місцевості. За своїм перебігом і симптомами хвороба нагадує гострий туберкульоз.

Меліоідоз може протікати в двох формах — у гострій, з 40% летальним результатом серед хворих, і в хронічній, яку американські медики охрестили “в’єтнамською годинниковою бомбою”. Багато ветеранів В’єтнамської війни заразилися цією бактерією ще під час бойових дій в 1970-х роках, але відчули перші симптоми меліоїдоза тільки через 10-20 років після повернення на батьківщину.

Джеймс Сент-Джон (James St John) з університету Гріффіта в Брісбані (Австралія) і його колеги з’ясували, як цьому мікробу вдається проникнути у всі тканини тіла, в тому числі у спинний і головний мозок, захищений від подібних вторгнень гематоенцефалічним бар’єром, у перші 24 години після зараження.

Експериментуючи на мишах, вчені розкрили вкрай незвичайний механізм зараження Burkholderia pseudomallei. Виявилося, що цей мікроб може проникати в організм людини і тварин, використовуючи нюхові нерви в носовій порожнині в якості своєрідних “шосе”, за яким бактерії рухаються в бік мозку і безперешкодно проникають через ГЕБ. На цьому інфекція не зупиняється, і мікроб рухається далі, поширюючись через спинний мозок по всьому організму.

“Уявіть собі – ви прогулюєтеся на природі і вдихнули цю бактерію, чиї спори ховалися в ґрунті, і на наступний день вона вже господарює у вашому головному мозку і пошкоджує спинний мозок. Цих мікробів може бути так мало всередині мозку, що наше тіло просто не знає, що там зачаївся “кілер”. Burkholderia pseudomallei може ховатися там роками, чекаючи слушного моменту, або просто повільно пошкоджувати мозок, і людина буде втрачати себе по частинах”, — розповідає Сент-Джон.

Подібна манера проникнення “в’єтнамської лихоманки” в організм пояснює, чому імовірність загибелі людини від неї так висока, незважаючи на поточний рівень прогресу в медицині, і чому вона вбиває людину так швидко. Як зазначає Сент-Джон, його команді вдалося виділити кілька білків, які мікроб використовує для проникнення в нюхові нейрони, вивчення яких, за його словами, може допомогти нам створити засоби захисту від цих мікробів-“кілерів”, які дають жертві всього 24 години на прощання з життям.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button