Екологія

Мікропластик знайшли на висоті 2 877 метрів

Дослідники знайшли частинки мікропластика навіть на висоті майже 3 км над рівнем моря. Вчені намагаються зрозуміти походження шкідливих для організму матеріалів.

Image by Bessi from Pixabay

Незалежні дослідники заявили, що мікропластик, який раніше знаходили в річках, океанах і снігу, тепер виявлений в повітрі на висоті 2 877 м над рівнем моря. Проаналізувавши склад 10 000 м.куб повітря, вчені виявили, що концентрація мікропластика становить приблизно одну частинку на 4 м.куб. Походження цього пластику, переважно полістиролу і поліетиленових полімерів, в основному, з упаковок.

Вчені відзначили, що присутність мікропластика не загрожує людині, але викликає подив. Математичні моделі траєкторій руху повітряних мас показали, що частинки виникли в Африці, Північній Америці або Атлантичному океані, що свідчить про міжконтинентальне атмосферне перенесення мікропластика. Висновки команди, опубліковані в журналі Nature Communications, описують нову стадію життєвого циклу мікропластика і пропонують пояснення його присутності на полюсах, на Евересті або в інших віддалених регіонах планети.

Раніше дослідники довели, що мікропластик може проникати в організм мишей, минаючи гематоенцефалічний бар’єр. Коли частинки потрапляють в мозок, вони накопичуються в клітинах мікроглії, які відповідають за правильну роботу центральної нервової системи. Мікропластик шкідливо вплинув на їх здатність клітин розмножуватися. Це було пов’язано з тим, що клітини мікроглії сприймали пластикові частинки як загрозу, і ця ситуація спровокувала зміни в їх морфології. В результаті мікропластик приводив до апоптозу або запрограмованої загибелі клітин.

Дослідження показало, що мікропластик, особливо розміром 2 мікрометри або менше, починають накопичуватися в мозку навіть після короткочасного прийому всередину протягом семи днів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button