Екологія

Європейські пляжі забруднені мікропластиком

Пластик всюди. Так коротко можна описати результати дослідження студентки Фруккі Лотс та її керівника Тійса Боскера з Коледжу Лейденського університету. Вони виявили, що на європейських пляжах на кожен кілограм піску припадає в середньому 250 частинок мікропластика. В окремих місцях ця цифра в рази більше. Так, на одному з пляжів в Ісландії виявлено 700 мікрочастинок пластику на кілограм, в Італії — до 1500 частинок, на пляжі недалеко від Гааги — близько 500 частинок.


Ці дані увійшли в більш масштабне дослідження мікропластика на європейських пляжах. Дослідники проаналізували в загальній складності 23 локації в 13 європейських країнах. Результати своєї роботи вони днями оприлюднили в журналі Marine Pollution Bulletin.

За словами Тійса Боскера, абсолютно всі вивчені ділянки європейських пляжів виявилися забруднені мікроскопічними частинками пластика. Як пояснив для наочності вчений, в стандартній кавовій чашці, наповненою піском, буде міститися не менше 20 частинок пластику, які на перший погляд не відрізниш від піщинок.

До своєї роботи Лотс і Боксер залучали волонтерів для збору зразків, поширивши інформацію про дослідження через свій веб-сайт і соціальні мережі, а також обширну міжнародну мережу Коледжу Лейденського університету. Саме це дозволило вченим включити в дослідження досить велику кількість європейських пляжів. При цьому для збору та вилучення проб піску застосовувався новий стандартизований метод аналізу змісту мікропластика, що дозволило уникнути варіативності в інтерпретуванні результатів дослідження. Як показали попередні дослідження Тійса Боскера, саме відмінності в методах вилучення пластику в лабораторії є основним джерелом варіацій.

Дослідження Тійса Боскера триває донині. В даний він сконцентрував свою увагу на пляжах Нідерландів та в країнах Карибського басейну. Крім вивчення розподілу мікропластика в навколишньому середовищі, його група також вивчає потенційно шкідливий вплив мікропластика на організми — рослини і тварин.

«Тільки тому, що ми спостерігаємо велику кількість мікропластика на пляжах, зовсім не обов’язково означає, що він негативно впливає на організми. Потрібно проведення додаткових досліджень, щоб зрозуміти, чи потрібно нам турбуватися про наслідки впливу мікропластика на здоров’я екосистем», — заявив Тийс Боксер.

Кнопка «Наверх»