Всесвіт

Місячний пил вбиває клітини людини і змінює ДНК

Довгострокове перебування на Місяці — завдання нелегке. Але тепер у майбутніх астронавтів є ще один привід для занепокоєння: місячний пил. Він може бути надзвичайно шкідливим, якщо потрапить в організм.

Ще під час місій «Аполлона» астронавти скаржилися на сльозоточиві очі та чхання, коли пил з скафандрів потрапив всередину корабля. Для нового дослідження жоден чоловік і жодна миша на Місяць не вирушили. Замість цього вчені виростили людські і мишачі клітини в лабораторії, а потім обробили їх штучно створеним місячним пилом. В обох випадках він вбив клітини, або значно змінив їх ДНК.

Місячний пил не схожий на земний. Без води і атмосфери він дуже сухий і потенційно має електростатичний заряд. До того ж після мільярдів років бомбардування метеоритами та мікрометеоритами частинки настільки малі, що можуть взаємодіяти з клітинами безпосередньо.

Особливо шкідливим пил виявився саме в такому вигляді, коли розмір частинок можна було виміряти тільки мікрометром. Але, що дивно, їх здатність утворювати щось на зразок вільних радикалів ніяк не пов’язана з рівнем пошкоджень. Тобто поки вчені не розуміє, в чому причина шкодочинності місячного пилу. Можливо, вся справа в його формі.

Продемонструвавши на моделях і симуляції вплив пилу, вчені сподіваються отримати від NASA зразки цього матеріалу з Місяця, щоб продовжити дослідження. Зрештою, навіть якщо вони не зможуть з’ясувати причину такого згубного впливу, людству необхідно знати, які наслідки для здоров’я астронавтів може мати довгострокове перебування на Місяці.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button