Всесвіт

Чи можуть загадкові гряди всередині марсіанських кратерів бути слідами древніх льодовиків

Як виглядав схід льодовика на стародавньому Марсі

Загадкові утворення всередині двох ударних кратерів на Марсі можуть бути залишками колосальних крижаних лавин, що зійшли з глибокої давнини.

У північній частині Червоної планети є кілька кратерів, що утворилися при зіткненні двох небесних тіл. Нове дослідження, опубліковане в Planetary and Space Science, передбачає, що ці гряди — те, що залишилося від монументальних крижаних лавин, які зійшли близько мільйона років тому.

Морени — це горбисті, лінійно спрямовані структури, утворені повільно наступаючими льодовиками. Маса льоду штовхає перед собою бруд, ґрунт і камені, деформуючи рельєф і тим самим залишаючи на планеті помітний слід. Льодовики на марсіанських полюсах складаються не з водяного льоду, а із замерзлого вуглекислого газу, однак їх ефекти вельми схожі.

У новій статті вчені пропонують одне з пояснень такої незвичайної форми кратерів: швидке, стрибкоподібне сходження льодовиків. Найімовірніше, великі масиви льоду, розташовані вздовж верхнього схилу кратера, в якийсь момент обрушилися і призвели до колосальних лавин. А мореноподібні гряди утворилися в результаті накопичення сміття, яке нанесло на дно в процесі цього сходження.

NASA/Planetary and Space Science Два кратери, що містять мореноподібні гряди

Найбільший з двох обвалів зайняв приблизно 2,42 квадратних кілометра при висоті 150 метрів, а його побратим — 1,1 квадратних кілометра при висоті 100 метрів, так що видовище повинно було бути вражаючим. Падаючі уламки і глиби льоду рухалися зі швидкістю до 80 метрів в секунду. А оскільки сила тяжіння на Марсі менша, ніж на Землі, уламки розлетілися на 15 і 12 кілометрів від початкової точки обвалення відповідно.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments