Земля

Морпіхів змусили 11 годин “битися” в давньогрецьких обладунках із Дендр

PLoS ONE: Мікенський обладунок визнали придатним для повноцінного бою

Група вчених провела дослідження, під час якого 13 грецьких морських піхотинців, споряджених копіями мікенського озброєння, взяли на себе роль стародавніх елітних піших воїнів, які брали участь у Троянській війні.

Andreas Flouris et al. / PLoS ONE, 2024

Під час експерименту дослідники з’ясували, що відомий обладунок із Дендри придатний для повноцінного 11-годинного бою. Як повідомляється у статті, опублікованій у журналі PLoS ONE, раніше висловлювалися гіпотези, що таке захисне спорядження могло бути церемоніальним чи, наприклад, ним користувалися лише воїни, які вирушали у бій на колісницях.

Ще в 1930-х роках недалеко від грецького селища Дендра археологи виявили мікенський некрополь, поруч з яким знаходяться руїни стародавнього міста Мідея. Тоді дослідники знайшли тут купольну гробницю та інші поховання, в яких, крім людських останків, лежали предмети озброєння та інші речі. Однак широкої популярності ця пам’ятка набула після того, як 1960 року в одній з камерних гробниць, зведених близько 1450-1400 років до нашої ери, вчені розкопали добре збережений бронзовий обладунок, який складався з безлічі деталей, який відповідав не тільки зображенням на глиняних табличках з лінійним письмом Б, але й описам Гомера. Крім цього, у гробниці знайшли й інші цінні артефакти, наприклад, бронзові нащільники та залишки шолома з кабанячих іклів, бронзові посудини та гребінь із золотими зубчиками, а також можливі залишки щита та інші речі.

Знайдений обладунок важить близько 18 кілограмів, причому в давнину маса була ще більшою через те, що на момент, коли його виявили, в нього були відсутні кілька елементів, а також через окислення бронзи. Дослідники висували гіпотези, що, можливо, такий панцир був надто важким для пішого воїна і призначався лише для бійців, які билися на колісницях, або ж це захисне озброєння було церемоніальним.

Щоб перевірити, чи могли елітні піші воїни користуватися такими обладунками під час реальних і тривалих боїв, Андреас Флуріс (Andreas Flouris) з Університету Фессалії спільно з колегами з Великої Британії, Греції та Португалії провів велике дослідження, що складалося з кількох етапів. Для початку вчені вирішили зібрати доступні відомості про деталі того, як проходили війни в пізньому бронзовому столітті: скільки бої тривали впродовж дня, о котрій годині вони розпочалися та закінчувалися, які типові дії виконували піші воїни та у якому об’ємі, скільки вони споживали води та їжі і так далі. За основу вони взяли події Троянської війни, описані Гомером в “Іліаді”. Крім цієї стародавньої поеми, дослідники також проаналізували наукову літературу, присвячену цій темі.

Зібравши інформацію, вчені відібрали 13 добровольців із числа грецьких морських піхотинців. Це були 13 чоловіків віком 29,2 ± 7,9 року, зростом 173 ± 5 сантиметрів і вагою 74,1 ± 6,8 кілограм. Передбачається, що за цими критеріями вони приблизно відповідали елітним пішим воїнам, які брали участь у Троянській війні. За день до експерименту вони прибули в лабораторію, де пройшли медичне обстеження, і почали жити за режимом, що відповідає режиму стародавнього воїна. Протягом наступного дня їх розбудили о 5:30 ранку, після чого чоловіки здали додаткові аналізи, поснідали і о 7:00 приступили до виконання завдань.

Протягом наступних 11 годин (стільки, за даними вчених, тривали бойові дії протягом одного дня) вони виконували відповідні завдання, що імітували бій часів пізнього бронзового століття в умовах близьких до тих, що були під час Троянської війни. У цей час добровольці були споряджені копіями мікенського озброєння: латунним обладунком масою понад 23 кілограми, шоломом з кабанячих іклів, мечем з мідним клинком типу Di> (аналогічний предмет також відомий із гробниць Дендри), списом із мідним наконечником, складовим луком і деякими іншими речами.

Усі учасники в ході експерименту впоралися із завданнями, після чого вчені знову провели їхнє медичне дослідження. Отримані результати свідчили на користь того, що бронзовий обладунок з Дендри цілком міг бути реальним захисним озброєнням пішого воїна, а не просто церемоніальним спорядженням. Дослідники також провели комп’ютерне моделювання подібного бою, яке враховувало низку чинників (температуру повітря, вплив спорядження на теплообмін тіла людини з навколишнім середовищем, кількість енергії, що витрачається під час інтенсивних занять і так далі).

За винятком однієї симуляції, у всіх випадках воїну вдавалося залишатися в боєздатному стані протягом 11 годин. Лише в одному випадку, коли параметри моделювання включали дуже низьку швидкість вітру в поєднанні з високою температурою повітря і вкрай серйозною інтенсивністю бою, воїн не міг продовжувати бій після 7,5 години бою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button