Всесвіт

На Церері знайшли рідку воду і діючі кріовулкани

Астрономи виявили, що в надрах карликової планети Церери ховається рідка вода. Час від часу вона потрапляє на поверхню в результаті вивержень кріовулканів.

Ці та інші захоплюючі відкриття описані в п’яти наукових статтях, опублікованих в журналах Nature Astronomy, Nature Geoscience і Nature Communications.

Нагадаємо, що Церера – це карликова планета радіусом близько 460 кілометрів, розташована між Марсом і Юпітером. У 2015-2018 роках її досліджував орбітальний зонд Dawn, і поки це єдина місія, яка вивчала даний об’єкт.

Поверхня Церери дуже багата водяним льодом. А щодо рідкої води?

Зрозуміло, на поверхні без атмосферного тіла волога довго існувати не може. Але вчені вже давно виявили переконливі свідоцтва того, що цілі моря рідкої води колись плескалися в надрах Церери.

Так, апарат Dawn виявив на Церері конус кріовулкана. Так називаються вулкани, які викидають суміш солоної води і бруду. Вони зустрічаються на декількох тілах Сонячної системи.

Крім того, ще до польоту Dawn астрономи помітили на Церері яскраві плями. Завдяки зонду з’ясувалося, що вони складаються в основному з карбонату натрію. Ця сольова кірка відбиває багато сонячного світла, тому і виглядає дуже світлою. Скоріше всього, подібні поклади солей утворились при випаровуванні солоної рідини.

На Церере нашли жидкую воду и действующие криовулканы
Отже, на Церері колись існували резервуари рідкої води і діяли кріовулкани. Проте раніше більшість вчених схилялися до думки, що кріовулканічна активність припинилася сотні мільйонів років тому. Якщо в надрах карликової планети і залишилася рідка вода, то лише в найглибших її шарах.

Правда, завдяки ударам астероїдів під поверхнею могли виникати нові підземні озера або навіть моря. Зокрема, астрономи вказували на ударний кратер Оккатор. На його дні було виявлено сольові плями, які набагато молодше самого кратера.

Нові наукові статті засновані на даних, зібраних зондом Dawn в самому кінці місії, коли він сканував поверхню Церери з рекордно малої висоти: менше 35 кілометрів.

Нові дані підтвердили, що деякі плями солей на дні Оккатора мають вік менше двох мільйонів років (тоді як самому кратера більше 20 мільйонів років).

Проте вчені виявили щось куди більш хвилююче. Рідка вода надходила на дно кратера і зовсім недавно, не більше кількох століть тому!

Річ у тому, що в Оккаторе знайшовся гідратований (хімічно пов’язаний з водою) хлорид натрію та хлорид амонію. В умовах поверхні Церери ці солі повинні позбавлятися води за лічені сотні років. Значить, вони зовсім свіжі, тобто кріовулканічна активність на карликовій планеті триває.

На Церере нашли жидкую воду и действующие криовулканы
Дно кратера Оккатор. Червоним кольором виділені найсвіжіші сольові плями. Ілюстрація NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA.

Удар астероїда, що породив кратер, розплавив лід в корі Церери. В результаті, за розрахунками вчених, під Оккатором утворилося справжнє море глибиною в 40 кілометрів і шириною в сотні кілометрів. Саме воно стало джерелом основної маси рідини, яка вийшла на поверхню і утворила сольові плями.

Вся або майже вся ця вода до сьогоднішнього дня повинна була вже замерзнути. Але, як вважають експерти, при ударі утворилися глибокі тріщини, що з’єднують цей приповерхневий резервуар з надрами карликової планети. Там, в самих її глибинах, запаси рідкої води могли зберегтися ще з часів утворення небесного тіла.

Мабуть, частина цієї води досі надходить на поверхню по утвореним тріщинам. Цим і пояснюється присутність в кратері короткоживучих гідратів.

Цікаво, що Церера не має близьких сусідів, які розігрівали б її надра приливними силами. Цим вона відрізняється від супутників Юпітера і Сатурна, які мають підповерхневі океани, наприклад, від знаменитої своїми гейзерами Енцелада. Однак нові відкриття показують, що в її надрах все ж збереглася рідка вода. Не можна виключити і того, що цей розсіл населений позаземними мікроорганізмами.

На Церере нашли жидкую воду и действующие криовулканы
Зображення дна кратера Оккатор. Горби на передньому плані утворилися при замерзанні талої води, породженої ударом астероїда. Ілюстрація NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/USRA/LPI.

Астрономи отримали й інші цікаві відомості про Цереру. Наприклад, вони з’ясували, як її щільність змінюється з глибиною. Виявилося, що вона росте набагато швидше, ніж можна було б пояснити лише збільшенням тиску. Це підтверджує, що карликова планета неоднорідна: її глибокі шари складаються з більш щільних речовин, ніж приповерхневі.

Також дослідники вивчили невеликі крижані бугри, що нагадують земні гідролакколіти. На думку фахівців, ці опуклості утворилися при замерзанні потоків талої води, породжених ударом астероїда. Раніше такі структури спостерігалися на Марсі, але вперше вони були виявлені на карликовій планеті.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button