Всесвіт

На екзопланеті HR 8799c виявлена вода

Вода, з погляду сучасної планетології, — майже синонім життя або, у всякому разі, її необхідна умова. Принаймні, якщо ми говоримо про життя земного типу — зі знайомим нам метаболізмом, ДНК та іншими подробицями.

У Сонячній системі води в помітних кількостях поки не знайдено ніде, крім Землі. Марс сухий, вода там явно була, але це було давно. Венера — смажена. Супутники Юпітера, на яких рідка вода, ймовірно, є, знаходяться в межах потужних радіаційних поясів планети-гіганта, що робить висадку там малоймовірною справою. Принаймні, за життя наступних поколінь землян. Тим цікавіше, коли явні ознаки води виявляються на планеті інших зоряних систем.

В даному випадку мова йде про планету, відому як HR 8799c — газового гіганта масою приблизно в сім-десять разів більше Юпітера. Один рік там триває 200 років, а зірка, навколо якої обертаються планети (їх чотири), знаходиться в 129 св. років від нас.

На экзопланете HR 8799c обнаружена вода
Зоряна система HR 8799 очима художника. Показано розташування планет на тлі зірки і газопилового диска

Відносно невелика відстань до цієї системи дала можливість в останні роки кілька разів зафіксувати спектри планет.

Цього разу команда використовувала сучасне обладнання в обсерваторії на Маунаке, Гаваї, щоб підтвердити існування води в атмосфері планети, а також відсутність метану. Для дослідження була застосована адаптивна оптика, яка усуває породжуваний атмосферою Землі ефект розмиття.

Зроблене відкриття не означає неодмінної наявності на HR 8799c океанів з рибами та іншими креветками. Температура верхніх шарів її атмосфери становить близько 800 градусів, що трохи ускладнює життя. Поки мова йде про водяний пар. Тим не менш, факт виявлення води примітний, а ще більше вражає сама можливість такого відкриття.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button