Всесвіт

На Марсі знайшли поклади багатих органікою сланців

Ровер Curiosity знайшов на Марсі шар осадових порід, що містить складні вуглеводи, в тому числі ароматичні. Це зовсім не означає, що на Марсі колись було життя, але все одно цікаво: по-перше, тепер зрозуміло, де шукати органіку на Марсі, по-друге, це відкриття, можливо, допоможе вирішити загадку марсіанського метану.

На Марсе нашли залежи богатых органикой сланцев

Вчора на прес-конференції представники NASA розповіли про сенсаційне відкриття, зроблене за допомогою марсохода Curiosity. Ровер виявив під шаром осадових порід на дні кратера Гейл шар, що складається з різноманітних органічних речовин. Вік відкладень складає 3-3,5 мільярда років.

Про те, що органіка на Марсі є, знали з часів перших апаратів, що спускаються; аналітичний інструмент станцій «Вікінг-1» і «Вікінг-2» виявив в реголіті хлорметан, а через декілька десятиліть інші хлоровані вуглеводні — хлоретан і хлорацетилен, а також хлорбензол — виявив в парах нагрітих до 400 °C порід з кратера Гейл марсохід Curiosity. Проте всі ці дані не давали чіткого уявлення про те, де і в якому вигляді на Марсі знаходяться породи, що містять складну органіку; не було можливості перевірити, чи має вона біологічне походження.

Вчора на прес-конференції представники NASA розповіли про нових дані, отримані газоаналізатором Curiosity: у тому ж кратері Гейл, по якому марсохід повзе вже майже шість років, виявився шар сланцевих порід, багатих складною органікою, у тому числі ароматичними вуглеводнями і гетероциклічними сполуками сірки. Цей шар сформувався близько 3-3,5 мільярдів років тому.

Крім хлорованих вуглеводнів на Марсі давно виявили атмосферний метан. Ця знахідка зацікавила вчених у першу чергу тому, що на землі метан потрапляє в атмосферу в основному в результаті діяльності живих організмів — архей, які 1) обходяться без кисню, якого на Марсі майже немає і 2) одержують вуглець з вуглекислого газу, з якого на 95% складається атмосфера Марса. Пізніше були виявлені сезонні коливання концентрації метану в марсіанській атмосфері, які дали ґрунт для нових спекуляцій про біогенному походженню метану. На Землі археї-метаногени живуть в кишечниках великих тварин; особливо багато метану виділяють великі жуйні тварини — так багато, що це позначається на складі земної атмосфери.

Багаті органікою марсіанські сланці, вважають вчені, три мільярди років тому були дном озера, яке підживлювали ґрунтові води. Органіка, навіть складна, не обов’язково вказує на існування на Марсі живих організмів; зрештою, подібні з’єднання знаходять і в хмарах космічного газу, де вже точно немає і ніколи не було нічого живого. Але тепер учені напевно знають, що на молодому Марсі були всі умови для існування таких речовин.

Серед найпопулярніших версій про їх походження — версія про те, що органіку могли занести комети, які  падали на поверхню планети, і про те, що ці сполуки — результат хімічних процесів в гідротермальних джерелах. Крім того, тепер вчені знають, де шукати органіку на Марсі: під поверхнею, де її не змогла зруйнувати космічна радіація, і в районах, де перебували під поверхнею породи оголилися відносно недавно — кілька тисяч років тому, як у кратері Гейл.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть