Всесвіт

На Місяць кілька разів на рік випадає “дощ” із земної води

Місяць може виглядати як велика суха куля, але там більше води, ніж можна було очікувати. У новому дослідженні вчені показали, що принаймні частина його могла потрапити на місячну поверхню із земної атмосфери.

За останнє десятиліття вода була виявлена на Місяці багатьма космічними апаратами. Велика її частина, мабуть, знаходиться у формі льоду, який особливо сконцентрований навколо полюсів, в той час, як в інших областях місячної поверхні можуть міститися багаті водою мінерали. Відстеження життєво важливих речей може допомогти визначити місцезнаходження майбутніх пілотованих місій на місяць.

Але як ця вода взагалі потрапила туди? Найбільш широко поширене пояснення полягає в тому, що більша її частина опинилася на Місяці в результаті падіння комет і астероїдів протягом мільярдів років, а деяка частина води могла бути присутня у вигляді іонів водню і кисню з сонячного вітру. Якась частина водного запасу нашого супутника може бути пов’язана з формуванням самого Місяця, коли величезна протопланета врізалася в молоду Землю 4,4 мільярда років тому.

Дослідники з Університету Аляски в Фербенксі запропонували новий механізм, який може пояснити частину води на Місяці – вона випадає з атмосфери Землі протягом декількох днів щомісяця.

Магнітне поле Землі створює міхур, відомий як магнітосфера, що захищає нас від космічних променів. Цей міхур закруглений на передньому краї і утворює точку за планетою, дуже схожу на хвіст комети. І протягом п’яти днів кожного місяця Місяць проходить через цей хвіст.

Деякі силові лінії Землі розірвані, і тільки один кінець все ще пов’язаний з планетою, і іони водню і кисню з атмосфери можуть через них випаровуватися в космос. Однак, коли Місяць проходить через хвіст магнітосфери, деякі з цих розірваних силових ліній знову з’єднуються, відправляючи вільні іони назад до Землі. Деякі з них вдаряються об поверхню Місяця.

«Це схоже на те, як Місяць знаходиться в душі – потік іонів води повертається на Землю і падає на поверхню Місяця», — пояснив Гюнтер Клетечка, провідний дослідник дослідження.

Вчені підрахували, що мільярди років цього процесу могли скинути 3500 км3 води на місячні полюси. І це тільки на основі розрахунків найменшого обсягу, коли тільки один відсоток іонів, що залишають Землю, досягає Місяця.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button