Всесвіт

На планетах TRAPPIST-1 виявилося занадто багато води

Моделювання потенційно жилих планет системи TRAPPIST-1 показало, що води на них у сотні разів більше, ніж на Землі, — занадто багато для «нормального життя».

У розташована в 40 світлових роках від нас зірки TRAPPIST-1 обертається система з семи землеподібних планет. Три з них знаходяться в межах “жилої зони”, де досить тепло для існування рідкої води і, можливо, життя. Не так давно виявили, що вода на них дійсно є: не дивно, що до зірки прикута пильна увага і публіки, і вчених.

Проте нова робота астрофізика з Арізонського державного університету Каймана Унтерборна (Cayman Unterborn) і його колег знижує шанси системи на придатність до життя. У статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy, вчені констатують: води на планетах TRAPPIST-1 навіть занадто багато для життя.

Червоний карлик TRAPPIST-1 тьмяніше Сонця, але орбіти трьох потенційно жилих планет — e, f і g — знаходяться до неї ближче орбіти Меркурія, роблячи повний оборот всього за кілька днів. Розміри їх схожі з земними, однак маса їх набагато менше: всього від 24 до 57 відсотків від ваги нашої планети. Вони занадто гарні, щоб бути кам’янистими, як Земля або Марс, і надто малі, щоб утримувати досить потужну атмосферу, яка могла б пояснити їх низьку щільність.

Астрономи вважають, що низька щільність TRAPPIST-1 e, f і g пов’язана з великими кількостями води. Унтерборн і його команда спробували більш точно оцінити її обсяги. Вчені розробили власні алгоритми для аналізу різних характеристик зірки, її планетної системи та окремих планет. Розрахунки показали, що дві внутрішні планети (b і c) повинні містити 15 і менше відсотків води, а дві зовнішні (f і g) — більше 50 відсотків.

Це вражає уяву: для порівняння, в масі Землі на воду припадає 0,02 відсотка, а ми називаємо її Блакитною планетою. Більше того, така кількість води аж ніяк не корисно для появи життя. Вода — лише найважливіший розчинник, середовище, в якому протікають необхідні хімічні реакції, але в ній повинні бути присутнім самі учасники цих процесів, органічні та мінеральні речовини. Неясно, чи достатньо їх на планетах, схожих на велетенські акваріуми.

На планетах TRAPPIST-1 оказалось слишком много воды

Передісторія планетної системи, змодельована Кайманом Унтерборном, теж не сприяє життя. Як і інші зірки такого типу, в перший час після утворення TRAPPIST-1 (і її планет) вона була набагато яскравішою. Однак її світність швидко падала, а з нею зменшувалася і межа льоду — відстанні, починаючи з якої тепла вже недостатньо і рідка вода на землеподібних планетах неминуче замерзає.

Але при цьому і самі планети все ближче підходили до зірки. Показано, що вони утворилися в більш віддалених областях і поступово мігрували до центру. Сьогодні система стала приблизно вдвічі меншою, ніж на початку свого існування, — і зближення триває.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button