Земля

На Землі встановилася найвища температура за останні 120 тисяч років

Кліматологи проаналізували коливання температури на Землі за останні два мільйони років, і прийшли до висновку, що сьогодні на планеті панують максимально високі температури за останні 120 тисяч років.

d9dcd508dd2e336a7b0ca178b35722e5
Якщо клімат сьогодні працює так само, як і в минулому, то наші викиди СО2 підвищать середні температури на Землі на 1,5-2 градуси, як показують кліматичні моделі, а як мінімум на 4 градуси Цельсія навіть без урахування майбутніх викидів“, — заявила Керолін Снайдер (Carolyn Snyder) зі Стенфордського університету (США).

Снайдер прийшла до такого висновку і простежила за тим, як змінювався клімат планети в останні два мільйони років, вивчивши близько 60 зразків морських осадових порід, витягнутих з різних куточків світового океану.

Як пояснює Снайдер, відкладення раковин планктону, молюсків та інші типи осадових порід є своєрідними кліматичними “літописами”, в яких дуже чітко відбивається те, як змінювався клімат Землі в той час, коли вони формувалися.

Наприклад, частки “важких” і “легких” ізотопів кисню можуть розповісти нам про флуктуації температури на Землі, концентрація “важкого” вуглецю – про біорізноманіття та наявності масових вимирання, а частки кальцію і ряду інших металів – про кислотність вод і інших властивостей світового океану. Деякі рідкісні елементи, наприклад, берилій-10, дозволяють вченим дуже точно визначати спалахи наднових і періоди аномальної активності на Сонці, які впливають на клімат.

Вивчаючи подібні індикатори, Снайдер вдалося отримати дані щодо того, якою була температура на Землі в 20 тисячах тимчасових точок, які вона використовувала для того, щоб отримати повну картину по похолоданням і потеплінням в минулому, а також щодо змін у концентрації парникових газів за цей час.

Читайте також: 

Її розрахунки показують, що клімат Землі в середині плейстоцена поступово ставав все більш холодним, і що приблизно 1,2 мільйона років тому це похолодання зупинилося. Клімат Землі почав жити 100-тисячолітнім циклами, середньорічні температури під час піків яких розрізнялися на 5-10 градусів Цельсія.

Минулий такий пік стався 120 тисяч років тому, в той час температури на Землі були вище середніх показників сьогодні на 3,5 градуса Цельсія. Зараз Земля рухається в бік нового піку температур, і, як очікує Снайдер, температури на планеті зростуть, якщо враховувати тренди останніх 1,2 мільйона років, не на 1-2 градуси, а на 4-7 градусів в результаті людської діяльності.

Поки не зрозуміло, як ці “зайві” градуси вплинуть на роботу течій у Тихому океані, які, на думку Снайдер, управляють цими 100-тисячолітнім коливаннями клімату, і чи зможе діяльність людини “розірвати” ці цикли, які керували кліматом планети впродовж більше мільйона років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button